-- Adversting 9 REKLAM ALANI --

-- Adversting 10 --

SUSURLUK SKANDALI ve YAVUZ SUBAŞI

20:13:17 | 2022-02-08
Editör
Editör      editö[email protected]

 

Büyükşehir meclisinde malum dengeler çok hassas. Böylesine hassas dengeyi bozacak bir olay yaşandı geçtiğimiz günlerde. Susurluk Belediye meclis üyesi İbrahim DÜRMÜŞ’ün meclis üyeliği düşürüldü. İbrahim DÜRMÜŞ’ün aynı zamanda Büyükşehir Meclis üyesi olması nedeniyle BB Meclisinde de dengeler Milet İttifakı lehine değişmiş oldu.

 

Olayın akabinde tek açıklama Milletvekili Yavuz SUBAŞI’ndan geldi. Yavuz SUBAŞI yaptığı açıklamada; “Balıkesir Susurluk İlçesinde İP’li Belediye’de gerçekleşmiştir.

AK Parti Belediye Meclis Üyemiz Sayın İbrahim Durmuş hakkında verilen bir önerge ile Belediye Meclis Üyeliğinin düşürülmesi hakkında hukuksuzca, ahlaksızca, siyasi ve etik kurallarına aykırı bir şekilde işlem yapılmıştır.

 

Belediye Kanunu’nun 32. Maddesi hükmüne göre hasta olanlar izinli sayılır.

 

Ama sağlığı, raporu, karantinayı yok sayan bu çağdışı anlayış ile Belediye Meclis Üyemiz hakkında yasal olmayan bir işlem yapılmıştır.

 

Sürecin takipçisi olacağız.

 

Susurluk İP Belediye Başkanı’nı yanlıştan dönmeye davet ediyorum.

İP Genel Başkanı Meral Akşener’in HDP’li Selahattin Demirtaş’a, Sorosçu Osman Kavala’ya gösterdiği ilgiyi; hukuksuzca yapılan, kendi Belediye Başkanı’nın hukuk dışı bu olayına da göstermesini bekliyoruz.” İfadelerine yer verdi.

                Daha ilginç olanı ise Ak Parti cephesinde başka hiçbir tepkinin gelmemesi. Yaşanan olay özünde bir hukuk skandalı, bu nedenle aslında gözler Ak Parti’nin hukukçu vekilleri ve Büyükşehir Belediyesinin hukukçularını aradı. Ancak 3 tane hukukçu milletvekili nu konuda hiç topa girmedi. Diğer taraftan Büyükşehir’in hukukçu sözcüsü de sessiz kalmayı tercih etti. Bana göre İbrahim DÜRMÜŞ’ün meclis üyeliğinin düşürülmesi hukuk skandalı, ancak sonrasında Ak Parti ve Büyükşehir cephesinin sessizliği çok daha büyük bir skandal. Bir meclis üyesine sahip çıkmaktan aciz bir görüntü Balıkesir’e yakışmadı.

                Diğer taraftan geçtiğimiz gün bir basın kuruluşuna açıklama yapan Nurettin GÜNEY ise “Biz konu hakkında tüm araştırmalarımızı yaptık Genel Merkezimiz ile koordineli bir şekilde pazartesi günü kararımı vereceğim. Bu arkadaş 2019 yılında 6 oturum yapılmış 3’üne gelmemiş.  2021’de 10 oturuma gelmemiş. Bir Meclis Üyesi’nin Meclise devamlılığı yoksa halka da faydası yok. Herkes görevini yapmalı. Mazeret bildirdiği oturumlar var elbette. Tüm bilgileri inceleyip ona göre bir karara varacağım. Tekrardan Meclise gönderebilirim, göndermeyebilirim, reddedebilirim onun kararını daha veremedim. Kanunda yanlış bir şey olmasın diye çok titiz davranıyoruz. Doğru davranıp, doğru olanı yapmak istiyoruz. Bir karar verdiğimiz zaman o kararın herkes tarafından kabul görmesini önemsiyoruz. Çünkü O Meclis Üyesi en nihayetinde bir insan. Biz olaya siyasi değil insancıl bakıyoruz. Sözün kısası Pazartesi günü kararımızı verip, gereği neyse de yapacağız..” ifadelerini kullandı. Siz ne anlarsınız bu açıklamadan bilmiyorum ama benim anladığım şu; biz minareyi çaldık kılıf arıyoruz. Genel merkezimizden de fikir alarak kılıf bulma gayretindeyiz. Kılıfı bulamazsak Minareyi yerine koyarız.

                Köşe yazısını hazırladığımız saatlerde (16:45) Susurluk Belediyesinden konu ile ilgili bilgi almak için belediyeyi aradık. Ancak başkanlık sekreteri konuyla ilgili bilgi verecek herhangi bir yetkilinin olmadığını ifade etti. Basına açıklama yapmaktan aciz Susurluk belediyesi minareye kılıf bulamadı. Saat 17:00 civarında ise Meclis Üyelerine mesaj göndererek İbrahim DÜRMÜŞ’ün durumunun Mecliste yeniden görüşülmesine karar verildiği bildirildi.

                Ben de bu vesileyle Ak Partili tüm meclis üyelerine bir mesaj vereyim. Başınıza bir iş gelirse yalnızsınız. Ne Ak Parti ne Büyükşehir Belediyesi size sahip çıkmayacak. Burada Milletvekili Yavuz SUBAŞI’nı istisna tutuyorum. Zira her şartta yanınızda duracak belki de tek isim o’dur.

Selam ve Dua ile..

-- Adversting 6 REKLAM ALANI --
ETİKET :  

Tümü