Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ayten Deniz
Ruhun Huruzu Maneviyat
23.11.2021

 

 


       

 

    ALLAH'U-TEÂLA “Ben insanları ve cinleri ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” buyuruyor. İnsanın bir yaradılış sebebi var - Allah’a kulluk etmek.

   “İnsan vücudunda bir et parçası var. O iyi olduğunda bütün vücut iyi olur, o kötü olduğunda da yine bütün vücut kötü olur. Dikkat edin, o kalptir.” buyuruyor Peygamberimiz. S.A.V

   İman esaslarına göre yaşayan insan aslında mutlu insandır. Kulluk bir mutlu yaşama sanatıdır.

   Mutsuzluğumuza  çoğu zaman yanlış tercihlerimiz ve yanlış seçimlerimiz sebep olmaktadır değil mi?

   Öyleyse tercihlerimizi, kararlarımızı doğru bir zemine oturtmak gerekmezmiş?

   İşte o doğru kararları verebilmesi için beyin algımızın doğru ,net ,sakin çalışması gerekir onu o dinginliğe ,huzura ,rahatlığa kavuşturmak bizim elimizde .Nasıl ki beşeri kanunlar kişinin dünyevi hayatını tanzim edip onu koruma amaçlı ise dini inanç sistemi ,İMAN esasları ,farzlar ve diğer vecibeler bizlerin hem ruhsal durumumuzu hem hayatımızı hem ahiret yurdumuzu mamur etmektedir..

   Müslüman, hayatında madde ve mana arasında dengeyi nasıl sağlayabilir  bunu açıkça İMAN, TESLİM, TEVEKKÜL.

    Diye açıklamış din büyüklerimiz şöyle ki; “İman tevhide, tevhid teslime, teslim tevekküle, tevekkül iki dünya saadetine götürür.” (Bediüzzaman hz ) İman, tevhid nedir?

Allah’ın her şeyi kontrol ettiğine inanmak... İhlâs suresi de zaten tevhidi gösteriyor. İnsan teslim oluyor, ama teslim yetmiyor, tevekkül de gerekiyor. Tevekkülde Ona vekâlet veriyorsunuz, avukata vekâlet verildiği gibi sonra olaylar sizin istediğiniz gibisinden daha hayırlı bir netice ile sonlandırılıyor…

Yüce dinimizin emirleri, fermanları bizim hem ruh sağlığımızı hem dünyamızı hem ahiret saadetimizi garanti altına almışken nedir bizdeki bu inkâr edip dinden uzaklaşma isteği.  Bu asrın insanın ruhunun derununa açtığı yaralar inanın hz eyyubun yaralarından daha endişe verici bir sonuca götürüyor kişiyi. YA BAKİ ENTEL BAKİ sırrı bu dünyanın gelip geçici ama ahiret yurdunun daimi olduğunu hatırlatmalı. BAKİ-i hakiki olanın bizlere sunduğu iki hayattan bu dünya hayatı FANİ, zeval bulucu, gidici  ..BAKİ olan hiç bitmeyecek daimi olan ahiret hayatımız kuranı kerimin ayetleriyle sabittir ki    Sana indirilen ve senden önce indirilen (Kitaplara) iman eder, Ahiret Günü'ne yakinen inanırlar. (2/Bakara 4)

Kur'ân-ı Kerimde pek çok âyette cennet ve cehennemden bahsedilirken hâlidîne fîhâ ebedâ "Orada ebedî (sonsuz) olarak kalacaklardır" (Nisâ, 57; Maide, 119; Ahzâb, 65; Cin, 23 ...) ifâdesiyle cennet ve cehennem hayatının sonsuz olduğu ifâde edilmiş, yine, "İrinli suyu içmeye çalışır fakat boğazından geçiremez. Ona her taraftan ölüm gelir, fakat o ölmez" (İbrahîm, 17), "İnkâr edenlere de cehennem ateşi vardır. Öldürülmezler ki ölsünler, cehennem azabı da onlara biraz olsun hafifletilmez..." (Fâtır, 36), "(Cennetlikler) ilk tattıkları ölüm dışında orada artık ölüm tatmazlar. Ve Allah onları cehennem azabından korumuştur" (Duhân, 56) gibi ayetlerde de cennet ve cehennemde ölüm olmadığı, hem cennetliklerin hem de cehennemliklerin bulundukları mekânlarda ölümsüz olarak kalacakları ifade edilmiştir. Bu husus itiraza yer bırakmayacak bir şekilde açık ve kesindir.

    HEM DÜNYAMIZIN HEM AHİRETİMİZİN İMANİ MÜKAFAT BULACAGI BİR YER OLMASI DUASI İLE ALLAH'U TEALAYA EMANETSİNİZ..AYTEN DENİZ...

 


Bu yazı 273 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises [email protected] | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim