Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Dilruba Yılmaz
Klişe ama doğru
16.09.2021

 

 


                1 Eylül itibari ile yeni adli yıla başlamış bulunmaktayız. Her yıl, 20 Temmuz’dan başlayarak 31 Ağustos’a kadar süren adli tatil 1 Eylül ile sona ermekte ve yeni adli yıl başlamaktadır.

                Yargıda “toplu izin kullanımı” anlamına gelen adli tatil, yargı erki üyelerinin, HUMK md 175 uyarınca, 1 Ağustos - 5 Eylül araya çalışmaya ara verdikleri dönemdir. Adli tatile 1711 sayılı Kanunla birlikte “adli araverme” de denmeye başlanmıştır. Adli tatilin çıkış noktası olarak, tarım toplumu olgusunun daha yaygın olduğu Cumhuriyet’in ilk yıllarında yargılamaya ara vererek topluma hasat imkânı tanınması olarak gösterilmektedir. Günümüzde ise bu durumun değiştiği ve adli tatilin “adalete ve hukuka” da tatil getirdiği ifade edilerek adli tatilin varlığı eleştirilmektedir. (1)

                İnsan, varlığını tek başına sürdüremeyen ve toplum içinde yaşamak zorunda olan bir canlıdır. Toplumda yaşamak ise bazı kuralların konmasını zorunlu kılar. Buna yasa ya da kanun adı verilir. Günümüzde pek çok alanda kanunlar vardır.

Hukuk tarihine bakıldığında ise ilk yazılı kanunun oldukça geç bir tarihte yapılmış olduğu görülür. Fakat her dönemde toplumsal yaşamı düzenleyen kanunlar olmuştur. Bunlar bazen kralın, sultanın, padişahın, kabile reisinin buyruğu, sözlü talimatı, emri olarak ortaya konmuşsa da toplumsal hayatın devamı için her zaman kanun ve kanun benzeri buyruk ve düzenlemeler olmuştur.

Tarihte bilinen ilk yazılı Kanun ise Milattan Önce 1760 yılında Mezopotamya' da ortaya çıkmış olan " Hammurabi Kanunları" dır. Tarihte bilinen ilk Kanun metni ise Milattan Önce 2375 yılında Sümerler zamanında ortaya konulmuştur. Sümer Kralı Lagos Urukagina tarafından ilan edilmiştir. Yani ilk Kanun Sümer uygarlığına aittir. Urugakina kanunlarının yer aldığı tabletler bugün Fransa'nın başkenti Paris’te bulunan Louvre Müzesinde bulunmaktadır.

Urugakina Kanunlarında sosyal kanunlar, özel kanunlar, ticaret kanunları ve kişilerin birbirlerine karşı işledikleri suçlara ilişkin kanunlar yer almaktadır. Urugakina Kanunlarının bir başka önemli özelliği de ilk sosyal reform ve ilk mülkiyet hakkı gibi kavramları düzenlemiş olmasıdır. Bunlar Kral Urugakina dönemi için ve o günün şartlarında pek büyük reform kabul edilmektedir.(2)

İnsan doğası gereği sosyal bir varlıktır ve var olmaya devam ettiği sürece canlılar arasındaki etkileşim devam edecektir. Bunun sonucu olarak insanların, insanlarla ve diğer canlılarla olan iletişiminden oluşan bir düzen varolmakta ve bu düzenin insanlara ve canlılara yarar sağlayacak bir şekilde işleyip devam edebilmesi için bir takım kuralların var olması gerektiği açıktır.

Hammurabi Kanunları ile başlayan, insanların ve canlıların menfaatlerinin ve birlikte oluşturdukları düzenin devamlılığı için oluşturulan, günümüzde ise Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gibi evrensel, Anayasa gibi yerel yasalar ile insan hakları güvence altına alınmıştır. Adli tatil ile de hukukun işlerliği sona ermemektedir. Kanunlarda da açıkça belirtildiği üzere ivedi ve öncelikli işlerde yargılama işlemlerine devam edilmektedir.

Hukuk düzeni ile bize sağlanan hakların bilincinde olduğumuz ve haklarımızı kullandığımız bir adli yıl olmasını dilerim. Başlıkta da belirttiğim üzere klişe fakat doğru bir söz ile yazımı bitirmek istiyorum. Hukuk bir gün hepimize lazım olacak J

Av. Dilruba Yılmaz

http://www.erdem-erdem.av.tr/yayinlar/hukuk-postasi/adli-tatil/

https://www.milliyet.com.tr/egitim/bilinen-ilk-yazili-kanun-nedir-ve-hangi-uygarliga-aittir-6500688

               


Bu yazı 518 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises [email protected] | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim