Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Kamil Yoldaş
İslam Dininde Engellilerini Yeri
03.07.2021

 

İlk olarak engelli kelimesinin evrensel bir şekilde anlamına bakalım:

WHO(DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ)’ne göre engelli: Belirli bir kişide meydana gelen ve o kişinin yaş, cinsiyet, sosyal ve kültürel durumuna göre normal sayılabilecek faaliyette bulunma yeteneğini önleyen ve sınırlayan bir durumdur.

            Toplumumuzda ise engelliye bakış açısı çok farklı bir konumdaydı. Sakat, çolak, kör, sağır, çalışamayan veya çalıştığından verim alınamayan vb. gibi insan onurunu rencide edici kavramlar ne yazık ki halen daha kullanılmakta ve kullanılmaya devam edilmekteydi. Ancak, devletimizin çıkartmış olduğu çeşitli kanun ve yasalar sonucu bu itici, insan onurunu rencide edici kavramlar ortadan kalkmaya başlamış ve yerine Özel Gereksinimli Birey kavramı gelerek daha naif bir  hal almıştır.

Peki ya İslam Dini’nde engelliler?  Hz. Peygamberimiz s.a.v döneminde görme engelli bir sahabe olan Abdullah Bin Ümmü Mektum, efendimizin yanına gelerek, efendimizin bilgisinden ve tecrübesinden faydalanmak ister. Ancak, efendimizin başka bir işle meşgul olup kendisine ilgi gösterememesi üzerine, Görme engelliye, topala ve herhangi bir özrü olana zorluk yoktur.(Nur Suresi 61.ayet) ayeti efendimize vahy olunur. Bu günden itibaren de efendimiz çeşitli nedenlerden dolayı Medine dışına çıktığında vekaleten yerine onu bırakmış ve geride kalan Medine halkına namaz kıldırmasını ve Kuranı Kerim öğretmesini sağlayacak önemli bir görev vermiştir. Yine ayağından engelli bir sahabe olan Muaz B.Cebel’i Yemen’e vali atamıştır. Bu denli önemli olan bir göreve bir engelliyi atayarak engelli bireylere kendisinin verdiği önemi göstermiş ve dönemin toplumuna da örnek olumuştur.

            Günümüz toplumumuzda ise engelliler şuan kendi aralarında yapılan çeşitli sınav ve atamalar sonucu devlet veya özel kurumlarda çeşitli görevlere ataması yapılmaktadır. Umud ediyoruz ki, Fahri Kainat Efendimiz s.a.v bizlere miras bıraktığı bu engin hoşgörüsü kendini geliştirerek devam eder.

Kamil YOLDAŞ (BAY GARİP)


Bu yazı 1988 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises [email protected] | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim