Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Mehmet Efe Savaşan
Kuşlar
21.06.2021

 

Kuşlar vücutları tüylerle örtülü, akciğer solunumu yapar. Sıcakkanlı, yumurtlayan, gagalı, kanatlı, omurgalı hayvanlardır.

Yaklaşık 10.000 civarında kuş türü vardır. Kuzey Kutbundan Güney Kutbuna dünya üzerindeki tüm ekosistemlerde yaşarlar. Gagalarında diş bulunmaz. Çoğu uçucudur. Kivi ve deve kuşu gibi uçamayan nadir çeşitleri de vardır. Derileri tüy ve teleklerle kaplıdır. Su kenarlarında yaşayanlarda salgı bezleri fazla gelişmiştir. Bacakları keratin pullarla örtülüdür. Ağaçkakan gibi tırmanıcı kuşların parmaklarının ikisi önde ikisi arkadadır. Baykuş, gökyüzünü ve guguk kuşlarında 4. Parmak hem önde hem arkaya döndürebilir. Kuşlarda vücut, uçmaya içi elverişli şekilde yaratılmıştır. Kemiklerin içinde ilik yoktur. Hava ile doludur. Kuyruk tüyleri, dümen vazifesi görecek şekilde yaratılmıyor. Kartal, 6 defa büyüten dürbünle bakan bir insanın gördüklerini rahatça görür.

Kuşlarda beyninin gelişmiş olmasına bağlı olarak davranış şekilleri karmaşıklaşmıştır. İnsan dışında başka bir canlının sesini taklit etme özelliği sadece kuşlarda vardır.


Bu yazı 931 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises [email protected] | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim