Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Eyyüp Yıldırmış
Siz Okuyun Ben Yazarım
04.05.2021


Uzun bir süre gazete yazılarına ara verdiğim doğrudur. Korkum yazdıklarımda tekrara düşme kaygısından kaynaklanıyordu.

Ne zamanki Bilge Karasu’nun şu satırlarını okudum bunun, kendini tekrar kaygısının hiç de bana özgü bir durum olmadığını anladım.

Bilge Karasu, bir kitabınızdan aldığınız parçayı bir başka kitapta kullanabileceğinize karar verdiğiniz bir günün geleceğinden söz eder, ‘Günü gelince, bu kitabın tümünü öbür kitaba aktarabileceğinizi de düşünürsünüz.’ der devamında. Bu gereç kıtlığında kitap üretmek için değil, yaşamın benzeri olabilecek bir iş yaptığınızı, neden sonra, kavrayabildiğimiz içindir yazara göre. Yazar burada konuyu kitaplara indirgemiş ama tüm yaratı isteyen eylemlere genellenebilecek bir durum bu aslında.

Son zamanların bir tartışması gibi görülse de, kendini tekrara düşen kalemlerin bu durumdan duydukları rahatsızlığa yönelik bir yönü var bu aktarımın. Az düşününce kendini tekrar, yaşamda hep aynı döngüde yol aldığımızın bir ispatı değil midir sizce de.

Usta kalem şöyle devam ediyor, 'Yaşlanmışsınızdır, yaşamınız artık sizin malınızdır. Malınızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.’ O zaman yeterince güçlü, yerini bulan bir fiskenin -ister içinizden gelsin, ister dışarıdan- sizi nasıl dağıtabileceğini, elinizden her şeyi -bir kırıntısını bile bırakmamacasına- bir anda nasıl alabileceğini öğrenmiş olduğunuz ölçüde yaşamınıza egemensinizdir artık. Yazarsanız elinizdeki kalemi, ressamsanız fırçanızı istediğiniz gibi kullanma hakkına sahipsiniz demektir bu.

Bir yazınızdan bir bölümü başka bir yerde, beğendiğiniz bir fırça darbesini bir sonraki tabloda kullanmanın ne sakıncası olabilir.

Fotoğrafları düşünün der yazar, ‘Biriktikçe, öncelik-sonralık dediğimiz bir bağıntının, önemini yitirdiğini, zamanla yok olduğunu görürüz.’ O zaman anlatmaya değer gördüklerimizin kavranabilmesi, niye bir sıraya uyulmasına tabiymiş gibi düşünüp öyle davranırız ki diye sorar. Fazla söze gerek var mı. Tekrara düşme korkusu duymadan yazmaya devam eğer okuyan varsa. (Eyyup Yıldırmış


Bu yazı 2023 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises [email protected] | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim