Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Necmi Yaprak
NEDEN BİZ BU HALDEYİZ
01.03.2020

 

Emekli olduktan sonra halen ikamet etmiş olduğum Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesine yerleştim. Yıllar sonra gençlik yıllarımızın geçtiği yere bir yabancı sıfatı ile döndüğümün farkına vardım.


Mustafakemalpaşa da beni tanıyan kayın biraderim Ahmet Esen'in çevresinde ki insanlardan bir kaç kişiyi biliyordum. Dile kolay Otuz yıl dışarıdasın. Bir yabancı olarak Mustafakemalpaşa'yı tanımak o kadar zor bir olay değildi benim için.


Çünkü işim gereği değişik insan topluluklarını tanıma fırsatım oldu. Her yörenin kendine has kültürel anlayışı vardır. İşin içine siyaset girerse milleti bir fikirde toplamanın değişik aşamaları vardır. Bazı yörelerde çabuk uygularsın ama bazı yörelerde ise aynı taktik uymayabiliyor. Benim gözlemlediğim özde aynı ülküde bir olan ancak birlik olmak yerine her geçen gün daha da parçalara bölünen bir Mustafakemalpaşa var. Birçok kişiyi dinlediğimde son yıllarda insanların siyasilere olan güvensiz ortamı çok arttığı daha çok menfaatlerin ön plana çıktığı görülmektedir.


Daha da kötüsü bir gün aynı ortamda olanlar bir kaç gün sonra birbirinin arkasından dedikodu yapar olmuşlar. Kafadan maça 1=0 mağlup başlamak gibi. Bir olmanın önünde eğer kalp kırmalar varsa bu güvensizlik ortamı yaratır.


Lafa gelince bizim tek davamız vatandır demek kolay. Yıllarca bu ülke için bilinçli veya bilinçsiz olarak hizmet etmiş insanlar olabilir. Ya da hizmet ettiğimizi sandığımız bir davanın hangi hallere düştüğünü şaşırarak seyreden insanlar topluluğu olduk çıktık. Dava adamlığı hangi kriterlere göre belirleniyor. Kim bu dava uğruna gerçekçi olarak yaklaşmıştır. Ya da bu davanın gerçek sahipleri kimdir? Madem gerçek dava adamı iseniz niye bu ülkede hep zulümü bizler yaşıyoruz. Maalesef dava adamlığı ile şu anki siyaset anlayışının bir arada durmasının imkânsızlığı bir kaç günlük mesele değil. En azından yaşadığımız son kırk yılınızı bir sorgulayın. Biz niye bu haldeyiz. Madem biz vatan uğruna ölüme koşuyoruz ama her türlü çileyi de biz çekiyoruz.


Ülkemizin gerçekleri dünyada ki yerimizin ne kadar tehlikeli bir ortamda olduğunu kaçımız farkındayız. Yoksa davamız yanlış mıydı? Ülkemiz üzerine oynanan oyunların sadece bizim yaşadığımız zamanlarda mı var sanıyorsunuz. Tarih boyunca bu tezgâhlar vardır. Türk tarihini çok iyi bilmeniz gerekiyor. Yapılan incelemelerde ne zaman Türk milleti özgürlük adına dara düştüğünde bir araya geliyor ondan sonraki barış yıllarında birbirimizi yiyoruz. Ne yazık ki ülkemizde bilim adamlarının kıymeti kalmadığı ortamda cahilleri para ile satın alan dünya düzenini şekillendiren küresel bir gücün arkasına sığınan mandacı kafaların idaresinde kendimizi buluruz.


Bu işin sağı solu yok. Ülkemizin kültür seviyesi yıllardır yapılan cahilleştirme projelerinin ürünü olarak karşımıza aşılmaz bir dağ gibi duruyor. Ne kadar olumsuz olaylar yaşanıyorsa hepsinin nedeni vardır.


Bunların en başında eğitim vardır. Yanlış bir düzeni düzeltmek yerine menfaatlerimizi koruma çabasına düştük. Kimileri de ne yaparsak yapalım olmuyor diye köşelere çekildiler.


Öğle insanlar tanıdım ki ömrünü dava uğruna harcamış sanırsın ama bir de bakmışsın bir günde davası değişmiş. Dünyada yaşanan bir gerçek var. Bu gerçeğin doğruluğunu anlamak bile bize zor geliyor.

Mesela ben bir laf söyleyeyim. Bu devleti yönetenler hani diyorlar ya "kandırıldık" Böyle bir lafı söylemek bile vatan hainliğidir. Devleti yönetenlerin her şeyden haberi olur. Hatta daha da ileriye gideyim. Bu devleti yönetenlerin izni olmadan hiç bir terör örgütü kurulamaz. Bu devlet isterse hiç bir terör örgütü bile bırakmaz. Biz böyle konuşunca hemen hakkımızda "bu adam kafayı yemiş" diyorlar. Resmen deli muamelesi yapıyorlar. Hal bu ki delinin yeri veliden daha üst makamdır bilmezler. Fazla uzun oldu galiba. Kusuruma bakmayın. İsterseniz bir daha ki yazımda birlik olmanın sırlarını yazayım. He mi de bilimsel olarak yaşanmış hikayelerden alıntılarla..


Eğer ülkeyi kurtarmak istiyorsan ilk önce kendi çevreni kurtarmaya başla... Hani derler ya önce kapının önünü temizle.

 


Bu yazı 6797 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises [email protected] | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim