Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
ESNAFA VE ÇİFTÇİYE MÜJDE
Gündem
2021-05-17 23:09

ESNAFA VE ÇİFTÇİYE MÜJDE

KABİNE KARARLARI

 

17 gün süren kapanma sürecinin ardından içişleri bakanlığı 1 Hazirana kadar sürecek “Kademeli Normalleşme’nin” kurallarını duyurdu.

Genelgenin ardından bugün gerçekleşen Kabine toplantısı kararlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantı sonrasında açıkladı.

 

ESNAFA MÜJDE

1.Grup Esnaf Desteği

Cumhurbaşkanı Erdoğan esnafa müjdeli haberi verdi. Erdoğan: “Esnaflarımıza yönelik yeni bir destek programının projesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Esnaflarımıza 2 grupta destek vereceğiz. Salgın tedbirleri sebebiyle işlerine ara vermek mecburiyetinde kalan esnaflarımıza iki grup halinde destek olmayı amaçlıyoruz. Birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri düğün salonları öğrenci yurtları, kantinler kırtasiyeler internet kafeler, lunaparklar gibi işletmeler yer almaktadır. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere 5 bin liralık hibe ödemeleri yapacağız.” Dedi.

 

2.Grup Esnaf Desteği

Erdoğan 2. Grup Esnaf için şunları açıkladı: “Destek vereceğimiz ikinci grupta ise bakım onarım tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar çilingirler, bakırcılar kalaycılar, ayakkabıcılar konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, züccaciyeciler, kurs işletmecileri yer almaktadır. Bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlanan, lokantalar, terziler dahildir. Bu gruptaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz. Toplam 1 milyon 150 bini aşkın işletmemizi kapsayan gruptaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz.

 

ÇİFTÇİLERİ UNUTMADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çiftçilere yönelik müjdeli haberi de verdi. “Çiftçilerimize de müjdelerimiz var. Ramazan ayı boyunca 180 bin ton patates ve kuru soğanı alarak ihtiyaç sahibi ailelere dağıttık. Kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerimizin Ziraat Bankasına veya Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ertelenecektir. Çay üreticilerimiz için alım fiyatını açıklıyorum. Bu yıl için yaş çay alım fiyatı kilo başına 3,87 liraya desteklemeyle birlikte 4 liraya yükseltilmiştir. Bakliyat alım fiyatlarımız ton başına kırmızı mercimekte 5 bin lira, yeşil mercimekte 4 bin 150 lira, nohutta ise 4 bin 50 lira olarak belirlenmiştir. Ton başına sert ekmeklik buğday alım fiyatını 2 bin 250 liraya, arpa alım fiyatını 1750 liraya yükseltiyoruz. Ton başına hububatta 275 lirayı, bakliyatta ise 910 lirayı bulan prim ve destekler verilerek üreticilerimizin giderlerine katkı sağlanacak.

 

 

 


Bu haber 363 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises [email protected] | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim