Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
BİDEN’E BALIKESİR’DEN BÜYÜK TEPKİ
Dünya
2021-04-27 00:03

BİDEN’E BALIKESİR’DEN BÜYÜK TEPKİ


 

ABD Başkanı’nın "# 1915Olayları" ile ilgili iftirasına Balıkesir'den büyük tepki geldi.

Balıkesir Valisi Belediye Başkanları ve Vekiller; ABD Başkanı Biden’in soykırım nitelemesini kınadılar.

 

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak:

 

“Tarih bilmeyen ABD’nin Başkanı’nın 1915 olaylarına ilişkin tarih önünde hiçbir geçerliliği olmayan açıklamasını kesinlikle kabul etmiyor, şiddetle kınıyoruz!

Soykırım arayanların kendi karanlık tarihiyle yüzleşmesi gerekir!

 

Balıkesir Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan:

ABD Başkanı Biden’ın “soykırım” nitelemesi yapması için önce dönüp kendi tarihine bakması gerekir.

Tarih ileride bu sözleri siyasi diyet ödemek uğruna yapılan basit bir popülizm olarak yazacaktır.

ABD Başkanının sözlerini şiddetle kınıyor ve reddediyoruz.

.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz:

“Yüzyıllık yalana sarılanlar Ermenistan’a arşivleri açtırması konusunda niye baskı yapmıyorlar?

Çünkü gerçeği çok iyi biliyorlar! Türkiye, tarihi soykırımlar ile dolu olanlardan merhamet öğrenecek bir ülke değildir.

Gerçekler iftira ile gizlenemez!”

 

Balıkesir Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı:

“ABD Başkanı’nın #1915Olayları ile ilgili iftirasını asla kabul etmiyor, lanetliyoruz. Geçmişlerinden utanması gereken kişiler ve çevreler ülkemizi suçlamaya kalkamaz, siyasi hesaplarla tarih değiştirilemez. Bizler; insanı yaşat ki devlet yaşasın düsturu ile dil, din, ırk ayırmaksızın barış içinde yaşadık, bundan sonrada yaşamaya devam edeceğiz.”

 

AK Parti Millet Vekili Uygur yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

‘’ABD Başkanı Biden’ın tarihi ve hukuki dayanaktan yoksun soykırım açıklamalarını asla kabul etmiyoruz, ,reddediyoruz ve şiddetle kınıyoruz. Biden’ın açıklamaları yok hükmündedir ve hiçbir değeri bulunmamaktadır.

Siyasi hesaplarla alınan kararların tarih ve insanlık önünde hiçbir kıymeti yoktur.

Bu mesele tarihçilerin tartışması gereken bir konudur. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın arşivlerin araştırmacılara açılması ve tarihçilerin vereceği karara uyalım çağrısı ortada iken Biden’ın Ermeni lobilerine ve Türkiye düşmanı çevrelere yaranmak için sözde soykırım yalanını ve iftirasını tekrar etmesinin hem tarih, hem insanlık hem de vicdanlarda hiçbir  karşılığı bulunmamaktadır.

 Bu yalanı ortaya atanlar ve kabul edenler tarih ve insanlık önünde hesap vermekten kaçamayacaklardır.

Türk Milletinin şanlı tarihi hoşgörünün, adaletin ve merhametin sayısız örnekleri ile doludur. Bizim şanlı tarihimizde soykırım yoktur ve asla olmamıştır. Elinde milyonlarca masum insanın kanı bulunanlar bizim tarihimize dil uzatmamalıdır.

Geçmişi soykırımlarla dolu olan ABD, soykırım nedir görmek istiyorsa önce kendi tarihine bakmalı ve kendi tarihi ile yüzleşmelidir.

Sözde soykırım yalanlarıyla tarihi gerçekleri saptırmaya çalışanlara karşı biz her daim hakikati savunmaya, hakikati haykırmaya devam edeceğiz’’ dedi.

                                                                                                                              

Balıkesir AK Parti Millet Vekili Yavuz Subaşı:

ABD Başkanı Joe Biden’in 24 Nisan 2021 tarihinde yaptığı 1915 olaylarına ait tarihi ve hukuki dayanaklardan yoksun, asılsız iddiaları esas alan açıklamaları kabul edilemez, yok hükmünde bir açıklamadır.

 

Bu tür hiçbir hukuki ve tarihi temele dayanmayan, tek gündemleri Türkiye’ye düşmanlık olan çevrelerin asılsız iftiralarını tekrar eden ABD Başkanının açıklamasını kabul etmiyorum ve şiddetle kınıyorum. Milletimizin şanlı tarihinde hiçbir zaman soykırım olmamıştır. Belgelere dayalı tarihi gerçekler, ABD Başkanının siyasi söylemleri ile değişmez. ABD Başkanı soykırım görmek istiyorsa kendi tarihine baksın! Amerika kıtasında Kızılderililere ve Kübalılara yaptığı soykırım, Vietnam ve Japonya’da yaptığı soykırım, Müslüman coğrafyalarda Afganistan, Irak, Suriye başta olmak üzere birçok İslam ülkesinde yaptıkları maddi ve manevi soykırımlar hala hafızalardadır.

Bu ve buna benzer açıklamayı yapanların asıl rahatsız oldukları gerçek, Türkiye’nin eski Türkiye olmadığı gerçeğidir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye; uzun zamandır kimin ne dediğine değil, kendi söylem ve icraatlarına bakmaktadır. Kimse, özellikle geçmişlerinde Emperyalist sömürgeciliklerinin kara lekeleri olan ülkeler, Türkiye’ye tarih dersi veremez.

Türkiye üzerine planları olan Emperyalist güçlere ve onların yerli işbirlikçileri olanlara şunları hatırlatmak isterim: “Öldü, bitti denilen bir ortamda dün, Kuvâ-yi Milliye ruhu ve şahlanışı ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, adeta küllerinden yeniden doğarak yedi düveli ülkemizden kovduysak; bugün ve yarın aynı azim ve kararlılık ile ülkemizde gözü olanlarla, hesap yapanlarla mücadelemiz devam edecektir.”

 

Balıkesir AK Parti Milletvekili Mustafa Canbey:

Soykırımı reddediyoruz, Bu açıklama yok hükmündedir 

Söz konusu yalan açıklamanın gerçek tarihi değiştiremeyeceğinin altını çizen Milletvekili Canbey, ABD Başkanı’nın bölgenin istikrarına kastettiğini vurguladı.

Canbey yaptığı açıklamada; “ABD hukuki ve bilimsel dayanağı olmayan siyasi bir perspektifle ‘Soykırım’ ifadesini kullandı. 

Sözcükler/ kavramlar tarihi gerçekleri değiştiremez.  Olmayan olayları olmuş gibi gösteremez. 

Bu açıklamanın tarih nezdinde de günümüzde de bir karşılığı yoktur.

Milletimiz tarih boyunca adaleti, merhameti ve vicdanı temsil etmiştir

Milletimize ve şanlı tarihimize leke sürmek isteyenler bunu asla başaramayacaktır.

Türkiye’nin müttefiki gibi görünen ABD’nin bu açıklaması bir samimiyetsizlik/talihsizlik örneği olarak tarihe geçecektir.

ABD Başkanı Biden, Ermeni Diasporasının ‘soykırım lobisi’ne maalesef teslim oldu. Biden soykırım açıklamasıyla ABD-Türkiye ilişkilerine büyük zarar verdi. 

Biden’ın bu açıklamasını en şiddetli şekilde telin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Balıkesir AK Parti Millet Vekili Adil Çelik:

İçimizdeki “Biden”lar...

Şükür utanılacak bir tarihimiz yok, PKK’nın siyasi uzantısı olup, bebek katillerinin taşeronluğu yapan bir partinin, olmayan soykırımın utancıyla yüzleşmeye çağrıda bulunması da ayrı bir garabet.

Ermenistan’a; gelin karşılıklı arşivlerimizi açalım, dünya üzerindeki tarihçiler incelesinler dediğimizde, kendilerinin de çok iyi bildiği gerçekler ortaya çıkacağı için, tüm dünyanın bildiği gibi çağrımızı karşılıksız bıraktılar. İzanı olmayan, mesnetsiz bir söylem ile tarihi yazacağını, değiştireceğini sanan zavallı açıklamalardan kimse medet ummasın, bu devlet ulu bir çınardır ve yıkılmasını bekleyen hainler yok olup gittiklerinde de bu çınar yaşamaya devam edecektir.

Bu da böyle bilinsin...

 

Balıkesir AK Parti Millet Vekili Pakize Mutlu Aydemir:

Soykırım ve tarih konusunda; Batı’nın İnsan hakları ihlalleri ile dolu tarihini, bugun dahi devam eden katliamlarını unutturmak adına, ülkemizin Şan ve şeref dolu tarihine dil uzatanlar, önce #BatınınUtançTarihi’ne bir göz atsınlar.

Tarihi incelenecek en son ülke Türkiye’dir

 


Bu haber 428 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim