Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
ZAMIN SIRASI MIYDI?
Ekonomi
2019-06-29 14:10

ZAMIN SIRASI MIYDI?


Geçtiğimiz günlerde “Balıkesir'de şehir içi toplu taşıma ücretleri zamlandı.” Olarak bir haber ortaya çıktı.

 

1 Temmuz itibari ile uygulanacak bu zam karara, kararı verenlerce bir haklı yanı olduğu ifade edilirken, halk ve özellikle de üniversite öğrencileri isyan etmeye başladı.

 

Yüzde 18 ile 24 arasında yapılan zam, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ve Balıkesir Şoförler Odası tarafından yapılan görüşmeler sonucunda belirlendi.

 

Belirlenen zamlı tarifeye göre Taksi Dolmuş sivil 2.90, öğrenci 2.15, Halk otobüsleri sivil 2.80, öğrenci 2 lira olurken Kampüs hattı ise sivil 3,5 öğrenci 3 lira olarak belirlendi.

Balıkesir Şoförler Odası Başkanı Rıza Tekin kendince haklı gördüğü kararı "Geçtiğimiz 1,5 yıl boyunca motorinde yüzde 38 ve diğer giderlerde yüzde 30 olmak üzere birçok kalemde zamlarla ve ağır ekonomik koşullarla mücadele eden ve hiçbir şekilde bu zamları tarifelerine yansıtmayan şoför esnafımız için tarife değişikliği kaçınılmaz olmuştur. Bu bağlamda Balıkesir'de şoför esnafı olarak, yapılan görüşmeler neticesinde günün ekonomik şartları, sektörün sıkıntıları dikkate alınarak esnafımıza ve vatandaşlarımıza makul, camiamız için de can suyu olacak bir tarife belirlenmiştir. Şehir içi ve kırsal mahallerimizde ulaşım tarifelerimize ortalama yüzde 18-24 arasında zam yapılmıştır. Önümüzdeki süreçlerde motorine, benzine ve diğer giderlere gelecek zamlar vatandaşlarımızın mağduriyeti artmaması için hesaplanmamış ve tarifeye yansıtılmamıştır. Düzenlenen tarife sadece içinde bulunduğumuz günün şartları çerçevesinde asgari ihtiyaç düzeyinde belirlenmiştir. Yeni tarifelerimiz l Temmuz 2019 da yürürlüğe girecektir. Her zaman taşın altına elini koyan üyelerimizle halkımızın anlayışına sığınarak kaliteli ve modern hizmetimizin sürekliliğini devam ettirebilmek amacıyla zaruri olan bu tarife değişikliği kararını aldık. Bu konuda bize yardımcı olan yetkililere, bizlerin sıkıntısını bilen ve anlayan, olumlu görüş bildiren sağduyulu hemşerilerimize teşekkür ederiz" diyerek açıkladı.

 

ÖĞRENCİLER CİMERE ŞİKÂYET EDECEK

 

Zam kararının etkisi özellikle öğrencilere daha çok yansıdı. Sosyal medyada rahatsızlıklarını dile getiren öğrenciler, çaresizlik içinde bu zamma bir çözüm arama telaşına girdiler.

Öğrencilerin rahatsızlığı, sosyal medyada bir hayli ayyuka çıktı. Şehir dışından gelip, ailelerinden uzak hem okuyup hem de hayatını idame ettirmek zorunda olan öğrenciler bir liranın dahi hesabını tutarken, zammın kendilerini bir hayli zor durumda bıraktığını dile getirerek, bu kararı CİMERE şikâyet edeceklerini ifade ettiler.

 

Bu hayat şartlarında durumu iyi olmayan vatandaşlara ve öğrencilere bir tolerans sağlanıp; onların da yaşam koşullarına katkıda bulunma kararı bu Zam kararı alanlara yakışacaktır…    Ayşenur KAYA AYDOĞAN

san</p>
	</div>
	<div><hr style=

Bu haber 1709 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim