Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
VALİ ŞILDAK’TAN KAN BAĞIŞI
Sağlık
2020-08-13 15:04

VALİ ŞILDAK’TAN KAN BAĞIŞI

 

 

 

Kızılay’ ın devamlı bağışçısı olan Vali Hasan Şıldak geçtiğimiz günlerde kan bağışında bulundu.

 

Kızılay’ın devamlı bağışçısı olduğu öğrenilen Balıkesir Valisi Hasan Şıldak Balıkesir Merkezdeki Kızılay Kan Alma Biriminde kan bağışında bulunarak kan vermenin önemini ve pandemi sürecinde sağlık açısından bir sorun teşkil etmediğini fiili olarak anlatmış oldu.

 

Vali Şıldak Kızılay’ın kan bağışı kampanyalarına destek verdi. Kan bağışının bir hastanın hayatını kurtarırken, bağışçının sağlığı içinde önem arz etti.

 

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’a, kan verme anında Kızılay Balıkesir Şube Başkanı Av. Şükrü Güneş de aynı anda kan bağışında bulunarak eşlik etti.

 

Konu ile ilgili Kızılay Balıkesir şubesinden alınan bilgiye göre;

 

“…Her 4 saniyede, 1 ünite kana ihtiyaç̧ duyulan ülkemizde her gün yaklaşık 9 bin insanın kaderini, kan bağışında bulunan insanlar belirliyor. Yürüttüğü diğer insani yardım çalışmalarının yanı sıra ülkemizin kan ihtiyacının tamamını gönüllülerden karşılamak üzere çalışan tek kurum olan Kızılay, azalan kan stoklarına dikkat çekiyor ve Balıkesirlileri bu iyilik hareketinin bir parçası olmaya davet ediyor. Zaten var olan bağışçılara da, Sayın Valimiz başta olmak üzere teşekkürlerini sunuyor.

Ulusal Güvenli Kan Temini programını yürüten ve hali hazırda ülke çapına yayılmış ağı ile ülkemizin kan ihtiyacının yüzde 90’ını gönüllülerden aldığı kan bağışları ile karşılayan Türk Kızılay’dır.

Ülkemizde kan bağışı bilincinin gelişmesi ve düşen kan bağış stoklarının yeniden yükselmesi büyük önem taşımaktadır. Acil durumlarda yapılacak kan bağışının, o acil durumun ortaya çıkardığı ihtiyacı gidermeye hiçbir katkısı bulunmamaktadır.  

Bir hasta veya yaralıyı acil durumda verilecek kan değil, daha önce verilmiş, testleri yapılmış ve kullanıma hazır hale getirilmiş kan kurtarabilecektir. Tüm olumlu gelişime rağmen, ülkemizdeki ‘düzenli’ kan bağışı oranı hâlâ dünya ortalamasının altındadır ve gönüllü kan bağışının artışı önem arz etmektedir.

 

Bağış Süreci Sadece 15 dakika Sürüyor
Kızılay, alınan kanlara dünya standartlarında testler uygulamanın yanında, aynı zamanda kan bağışlarını eritrosit, trombosit ve plazma olarak ayrıştırarak hastanelere teslim ediyor. Kan bağışı için Kızılay kan bağış noktalarına geçerli bir kimlik belgesi ile gelen bir kişi, kan bağış formunu doldurup, doktor kontrolünden geçtikten sonra yaklaşık 15 dakika içerisinde kan bağışını yapabiliyor


Bu haber 800 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises [email protected] | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim