Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
17. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
Teknoloji
2019-07-06 19:38

17. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ“OSB’ler Kimsenin Babasının Malı Değil, Kamunun Malıdır.”

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun (OSBÜK) 17. Olağan Genel Kurul toplantısında konuştu.


 

Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) sanayicilerin hizmetinde olan kamusal alanlar olarak görmek gerektiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Ben OSB'lerde arsa spekülasyonlarına, rantiyeciliğe asla müsaade etmeyeceğim.” dedi. Bakan Varank, kamu yararı gerektiren projelere bazı OSB’lerin ayak dirediğini ifade ederek, “Bu, kabul edilebilir değil. Mesela, bir metro istasyonunun yapılacağı yere OSB müsaade etmiyor. OSB'ler kimsenin babasının malı değil, kamunun malı.” diye konuştu.


 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) gerçekleştirilen genel kurul toplantısına Bakan Varank'ın yanı sıra, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü katıldı.


 

Toplantıda konuşan Varank, özetle şunları kaydetti:

 

SİZLERE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR: Üreten Türkiye'yi dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına sokma hedefimize doğru kararlılıkla ilerliyoruz. Bu yolda siz girişimcilerimize, sanayicilerimize büyük görevler düşüyor. Sizler, üreticiler olarak ekonominin birinci basamağında yer alıyorsunuz. Vergi veriyorsunuz, istihdam sağlıyorsunuz, rekabet ediyorsunuz ve yeri geldiğinde elinizi taşın altına koymaktan çekinmiyorsunuz. Çok değerli bir toplumsal ve iktisadi misyonu temsil ediyorsunuz.


 

TEK ÇATI ALTINDA: OSB'lerimizin sunduğu ortak hizmetler sayesinde sanayi işletmelerimiz tek bir çatı altında faaliyet gösterme imkanı buldu. Bu iş ve güç birliği sayesinde sanayicimiz hem üretim maliyetlerini azalttı hem de kalite standardını yükseltti. OSB'lerimiz öncülüğünde son derece önemli mesafeler aldık ve ülkemizin küresel rekabet gücünü artırdık.


 

7 MİLYAR LİRA KREDİ: Sanayicimizin ve girişimcimizin elinden tutmak gerekiyor. Bakanlık olarak sizleri bu konuda hiç yalnız bırakmadık. Tamamlanan OSB projeleri için yaklaşık 7 milyar lira tutarında kredi kullanılmasına imkan sağladık. Yine bugüne kadar 314 adet organize sanayi bölgesine sicil vererek, tüzel kişilik kazandırdık. 2019 yılı yatırım programımızda devam eden 92 OSB projesi bulunuyor. Bu projeler için de 1,5 milyar liranın üzerinde harcama yaptık. 3 binden fazla parselin inşaatına başlandı, 4 bine yakını henüz proje aşamasında, 12 bine yakın parsel de tahsis edilmeyi bekliyor.


 

2,5 MİLYONA ÇIKARACAĞIZ: Halihazırda üretime geçen 53 bin 177 parselde ise yaklaşık 1 milyon 900 bin kişi istihdam ediliyor. Yalnızca son bir yılda OSB'lerdeki istihdam sayısını 100 bin kişi artırmayı başardık. İnşallah, 2023 yılında OSB'lerdeki istihdam sayımızı 2,5 milyona kadar çıkaracağız. OSB uygulamalarına yönelik sürdürdüğümüz istikrarlı devlet desteğimizi artırarak devam ettireceğiz.


 

YENİ OSB'LER: Önümüzdeki dönemde, yeni nesil OSB'ler kurmaya başlayacağız. Buralarda enerji ve hammaddelerin daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayacağız. Atıkların minimize edildiği, işletmeler arası malzeme ve enerji değişimlerinin üst düzeyde olduğu, yerelleşmenin sağlandığı, ekonomik büyümenin, kalitenin ve sosyal dengenin korunduğu yeni nesil OSB'lerimizi, sanayimizin hizmetine sunacağız.


 

SANAYİMİZİN CAN DAMARI: Bizler OSB'lerimizi, sanayimizin can damarları ve dinamosu olarak görüyoruz ve sahip çıkıyoruz. Sizler de üretiminizle, istihdamınızla ve ihracatınızla Türk ekonomisinin gurur abideleri olarak yükseliyorsunuz. Elbette OSB'lerimizle birlikte ülkemiz ve ekonomimiz de yükseliyor.


 

ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİM: Tüm bu değişiklikleri sanayicinin önünü açmak, sanayici yatırımdan başka bir şey düşünmesin diye yapıyoruz. Burada ufak bir eleştirim olacak, çok düşük miktarda olsa da bazı OSB'lerde rantiye işlemlerinin olduğuyla ilgili bize şikayetler geliyor. OSB'lerimizi kesinlikle sanayicilerimizin hizmetinde kamusal alanlar olarak görmemiz lazım. Ben OSB'lerde arsa spekülasyonlarına, rantiyeciliğe asla müsaade etmeyeceğim. Bundan sonraki dönemde de gerekli tedbirleri almak için elimden gelen gayreti göstereceğim.


 

KİMSENİN BABASININ MALI DEĞİL: Kamu yararıyla ilgili projelerde de bazı OSB'ler ayak diriyor. Bu, kabul edilebilir değil. Kamu yararı gerektiren projelere hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Mesela bir metro istasyonunun yapılacağı yere OSB müsaade etmiyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil. OSB'ler kimsenin babasının malı değil, kamunun malı. Dolayısıyla orada kamu yararı gerektiren projelere gerekli hassasiyeti göstermemiz gerekiyor.


 

YENİ BÜYÜME HİKAYESİ: Türkiye, bütün iktisadi enstrümanlarını; milli teknoloji, güçlü sanayi hedefi için seferber etmiştir. Bu hedefe, sizler gibi değerli sanayicilerimizle, girişimcilerimizle, KOBİ'lerimizle ve elbette OSB'lerimizle birlikte yürümeye devam edeceğiz. Önümüzde 4 yıllık seçimsiz bir dönem var. Bu dönemin kıymetini çok iyi bilmemiz lazım. Önümüzdeki dönemin parolası üretimdir, yatırımdır. Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz, daha çok istihdam sağlayacağız. Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu yeni büyüme hikayesini hep birlikte yazacağız.


Bu haber 1342 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises [email protected] | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim