Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Emine Işık
GÜZEL BİR DİNDARLIK AHLAKLA BAŞLAR
07.01.2020İnsan nefsinin esiri olursa ne gözü doyar ne midesi.

Elindekinin fazlasını gönül rızasıyla dağıtırken bile bir kez düşünüyorsan, dünyada boşuna yer kaplıyorsun demektir.

Kapitalizmin iğrenç yüzüne maruz bırakılan insanlar, rant peşinde koşanlar yüzünden umutsuzluğa düşen gençler, gücü yetmiyor diye horlanan mazlumlar, konuşamıyor diye canice öldürülen hayvanlar, daha sayamadığım binlerce olumsuzluk.

Şu dünyada taş çatlasa seksen yıl kalıp gidecekseniz, hem de bir bez parçasına sarılıp. Sonra sizi kimse hatırlamayacak, ancak ve ancak iyilik ettiysen, birilerine elinden tuttuysan, birilerine Allah senden razı olsun dedirtebildiysen onlar hatırlatacak seni.
“Komşusu açken tok yatan bizden değildir.”  Diyen bir Peygamberin Ümmetinin Ülkesinde bunlar yaşanıyor, fakat biz tam aksine kendi vatandaşımızdan önce uzak komşuları gözetiyoruz. Hayır işleyeceksen önce en yakınından başla, bu bir Peygamber tavsiyesidir.

Dini gösteriş için yaşamak, dindar görüneyim diye kapanmak, gösteriş yapa yapa hayır işlemek, dindar görüneyim de şu kurumdan şu şirketten şu bilmem neden çıkarım olsun demek, Müslümanlıkla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir şeydir.
Öyle bir devire denk geldik ki insanlar dindar kesimden korkar, dindar kesimden kaçar oldu.

Dindar bir toplum oluşturacağız diye dini bu kadar insanların gözüne sokmak kimseyi dindar yapmaz, aksine dinden soğutur.

Yüce Önderim ATATÜRK “ün sözlerinden bir kaç alıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

“ "Din ve mezhep hiçbir zaman politika aleti olarak kullanılamaz."

"Din, bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanın emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünce ve tefekküre karşı değiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyoruz, kasde ve fiile dayanan bağnaz hareketlerden sakınıyoruz. Gericilere fırsat vermeyeceğiz."

"Bizim dinimiz en tabii ve mâkul dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dînin tabii olmasi için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lâzımdır. Bizim dînimiz bunlara tamamen uygundur."

Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir. Âdetâ halkı bir kapana kıstırırlar. Benim halkım demokrasi ilkelerini, gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir. Batıl inançlardan vazgeçilmelidir. İsteyen istediği gibi ibadet edebilir. Herkes kendi vicdanının sesini dinler. Ama bu davranış ne sağduyulu mantıkla çelişmeli ne de başkalarının özgürlüğüne karşı çıkmasına yol açmalıdır." (1926-27 yılları arasında Atatürk ile röportaj yapan Grace Ellison'ın 1928 yılında yayımlanan Turkey Today adlı kitabının 24. sayfasında İngilizce olarak yazıyor.)

Yüce önderim LAİK bir din anlayışını halkına benimsetmek isterken dinin sömürülüp, kullanılmasına engel olmayı amaçlamıştır. Fakat okumaktan aciz olduğumuz için bunu anlayamadık, yahut işimize gelmedi, kulaktan dolma sözler daha çok cazip geldi. Okuyup araştırmakla kim uğraşacak...!

Dine en çok zararı “ Din elden gidiyor” diye çığırtkanlık yapanlar vermiştir. Yahut çıkarı için kullananlar.

Bir insanın inancını değiştirmek yahut daha inançlı yapmak kimsenin yaptırımında değildir.

Her zaman söylemişimdir inancın seni ilgilendirir, ahlakın tüm toplumu. Yeni nesile dindar olmayı öğretmeyi bırakın, ahlaklı olmayı, iyi insan olmayı, merhametli olmayı, topluma faydalı olmayı, düşene el uzatmayı, gösteriş yapa yapa hayır işlemenin ayıbını... Kısacası insan olmayı öğretin.

Böyle bir insanı yüce yaratan zaten kalp açıklığıyla mükafatlandırır ve ona hak dini nasip eder.
Bunu düşünemiyorsanız da biraz okuyun, Ufkunuzu genişletin, farkındalık kazanın.
Boş boş sağdan soldan kulaktan dolma bilgilerle dindar olma yarışına son verin artık.

O benim yerime düşünüyor, bana yol gösteriyor diye kendinizi birilerine yahut insan kuruluşlarına körü körüne teslim etmeyin.
Cahilliğinizden dolayı evlatlarınız sizden hesap soracak, “ hiç mi okumadın “ diye ahrette de soracaklar.
Müslüman’a verilen ilk emirdir “OKU “ vaktim yok okumaya diye kendinizi kandırmayın, çünkü ahrette size sorulacak ilk soru OKUDUN MU ? Olacak.

Oku ve öğren dünyadaki maddi zenginliğinin ahrette sana bir gıdam bile faydası olmayacağını iyice öğren.

Atalarımız boşuna demiyor “Kefenin cebi yok, ne verirsen gönlünle bir tek o gelir seninle ahrete “ biraz yetinmeyi öğrenin artık, zenginliğine zenginlik katmak kimseyi yüceltmez aksine küçültür.

İnsanlığını küçültür, ahlakını küçültür, vicdanını, merhametini, sevgini, ahretteki yerini ve Tanrı’nın nazarındaki insaniyetini her şeyinle küçülürsün.
“Sadece boşluğunu büyütürsün.”
Koskoca dünyaya sığmayı başaramayan tek canlı türüdür insan.

İnsanca yaşamayı öğrenemedikten sonra kıyametin kopması daha hayırlıdır.

İnsanca dünyaya sığabildiğimiz güzel günleri görebilmek duasıyla.

 


Bu yazı 2086 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir


SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim