Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Kuşçu
KENDİNİZE GELİN
07.01.2020


Geçtiğimiz günlerde yerli otomobil tanıtım programında öğrendik ki TOGG fabrikayı Gemlik’te kuracak. Neden Balıkesir değil? Çünkü Balıkesir böyle bir yatırıma talip olmadı ki. Bir dönem Sanayi Odası Başkanı İsmail UĞUR ve BBP İl Başkanı Ahmet Cemil AYDOĞAN dışında bu konuda girişimi olan bir yetkili gördünüz mü siz? Sonuç yerli otomobil fırsatı gitti.


Sonra geçtiğimiz aylarda bir Volkswagen şov izledik vekillerimizden. Sözüm ona çağrı yaptılar gelin fabrikayı Balıkesir’e kurun diye. Biz o günlerde bir haber yapmıştık ve konu ile ilgili haberimizde;  “Geçtiğimiz günlerde Kaanlar gıda Balıkesir’e yatırım yapmak üzere geldi, bir toplantı yapıp boy boy fotoğraf paylaştınız. Sonuç ne? Kaanlar Gıda gerçekten yatırım yapacak mı Balıkesir’e? Yer gösterdiniz mi, Kaanlar Gıda yetkililerine? Balıkesir’de yatırım yapması için ne gibi avantajlar sağladınız mesela? Siz bu sorulara cevap vermeden biz söyleyelim. Günlük ortalama 1000 ton süt işlemeyi hedefleyen Kaanlar Gıda ortalama 10.000 aileye geçim kaynağı olacak. Fabrikasında ortalama 600 kişi istihdam edecek. Özellikle kırsal mahallelerimize ciddi manada can suyu olacak. Mesela Aydın ili konunun ciddiyetini kavramış ve Kaanlar Gıda’ya ücretsiz yer tahsis edelim teklifi götürmüştür. Bu teklife rağmen Kaanlar yatırımı Balıkesir’e yapmak istemişler. İddia o dur ki; O toplantıda bırakın ücretsiz arazi tahsis etmeyi bizim şovmenlerimiz, İsmail Uğur döneminde metrekaresi 80 lira olan arazi için 200 lira isteyerek adeta Kaanlar Gıda’nın Balıkesir’de yatırım yapmasının önüne geçmişlerdir.


Şimdi buradan başta Yücel Yılmaz olmak üzere şehrin tüm dinamiklerine bir çağrımız var. Bırakın şov peşinde koşmayı da yukarıdaki iddialar doğru mu değil mi? Eğer doğru değilse en kısa zamanda Kaanlar Gıda’nın önünü açın ve Balıkesir’e yatırımın müjdesini verin. Aksi takdirde bu iddialar sizin peşinizi bırakmayacak, biz de bu haberlerin takipçisi olmaya devam edeceğiz.” Demiştik.


Sonuç olarak Kaanlar Gıda Aydın’a yatırım yapmaya karar verdi. Bu süreçte Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel YILMAZ, Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa CANBEY ve Organize Sanayi Bölge Müdürü Mesut ERAY; Kaanlar Gıda’nın yetkililerini ikna etmek adına samimi gayret gösterdiler. Ancak diğer milletvekillerimiz ve oda başkanlarımız nedense bu konuda ölü numarası yaparak yatırımın Aydın’a gitmesine vesile oldular.


Benim en çok merak ettiğim konu İsmail UĞUR sanayi odası başkanı iken metrekaresi 80 lira olan bir arazi ne oldu da birden 200 lira oldu? Bu fiyat neye göre belirlendi? Organize Sanayi bölgelerinde arsa fiyatları incelendiğinde Türkiye ortalaması 154 lira iken, Balıkesir adeta yatırım gelmesin der gibi bu ortalamanın üzerinde fiyat uygulaması yapmaktadır.


Başta sayın vekillerimiz olmak üzere şehrin tüm yöneticilerinin yatırımın önündeki engellerin tespit edilmesi ve yatırımın önünün açılması için gereken çalışmaları yapmak en öncelikli görevleri olmalıdır. Aksi takdirde bu topraklarda kıyamete kadar doğacak her çocuğun vebali sizin üzerinizde olacaktır. Bir şehir efsanesi olan, bu şehre yapılacak yatırımların bazı aileler tarafından engellediği söylentileri sizin de peşinizi bırakmayacak.


Balıkesir’de kaçan fırsatları saymaya kalksak bu sayfa yetmez. Demem o ki; kendinize gelin, elinizi taşın altına koyun, bu memleket için bir şeyler yapın. Kurum avukatlığı, iş takipçiliği bugün cebinizi doldurur ama yarın insan içine çıkamaz hale gelirsiniz. Ahirete inancınız varsa, memleket için hayırlı bir iş yapın, bu milletin duasını alın. Ahirete inancınız varsa…


Selam ve dua ile…

 

Konu ile ilgili yaptığımız haberlere aşağıdaki linklerden göz atabilirsiniz.

http://bengises.com/haber_80_volkswagen-sov-ve-kaanlar-gida.html

http://bengises.com/haber_98_kaanlar-gida-balikesire-geliyor-mu.html


Bu yazı 3598 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir


SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim