Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Aslan Torun
RAMAZAN GELDİ
13.04.2021

 

 

 

 

Ramazan ayına kavuştuk. Allah a Hamdu senalar olsun.Bu gece ilk sahura kalkacağız ve yarın ilk orucumuzu tutacağız. Ramazan ayının ülkemize, milletimize ve bütün İslam âlemine hayırlı olsun ve Allahü Taala bizi inşallah bayrama kavuştursun. Bu yıl ramazanı ne yazık ki şimdiye kadar hiç görülmemiş büyük bir illetle bir virüs belasıyla beraber tutmaya çalışıyoruz. İnşallah Allah bu belayı bu mübarek ay hürmetine en kısa zamanda başımızdan alır, tekrar camilerimize, teravilerimize ve Cumalarımıza kavuşuruz. Biz virüs belasını başka bir yazıda ele alacağız için şimdilik ramazanla ilgili yazmak istiyorum.

  Efendim ramazan yanma demektir. Yani insan bir ay oruç tutunca hem maddi yönden hem de manevi yönden günahları yanıyor, günahlardan ve her türlü kötülüklerden arınmış hale geliyor. Oruç tutmanın hem dini yönden, hem manevi yönden hem de sağlık yönünden çok büyük hikmet ve faydaları vardır. Ben bir sağlıkçı olarak daha fazla orucun sağlığımıza olan faydalarını yazmaya çalışacağım. Bugün tıpta herkesin kabul ettiği bir gerçek var ki o da oruç tutmanın sağlığımız üzerine verdiği faydadır. Bu gerçeği artık Müslüman doktor ve tıp adamları kabul ettiği gibi artık günümüzde gayrı Müslim Tıp adamları da kabul etmeye başlamışlardır. Bugün yabancı doktorlar bile hastalarını aç bırakarak, rejim veya diyet yaptırarak onlara bir nevi oruç tutturup onları sağlıklarına kavuşturmaya çalışmaktadırlar. Ancak bizde de bazı kişiler oruç ibadetini hafife alıp, oruç tutmak kendilerine zor geldiği için çok basit bahaneler bularak oruç tutmak istemiyorlar. Nedense daha önce sapasağlam gördüğümüz bazı kişiler ramazan ayı gelince ya midesi ağrıyor yahut tansiyon, kalp ve şeker hastası olup çıkıyorlar. Ama ne diyor Peygamber Efendimiz-Oruç tutun ki sıhhat bulasınız. Bunun artık ötesi olur mu? Bunun üzerine söylenecek laf kalır mı?

  Oruç tutmak mide rahatsızlığına sebep olmadığı gibi aksine midenin sıhhati için faydalıdır. Bu husus tıp tarafından kesin olarak ispat edilmiştir. Yabancı tıp âlimleri de bu gerçeği kabul etmiş hatta yazdığı kitaplarda bile bunu açıkça belirtmişlerdir. Oruç, durmadan çalışan mide ile beraber bütün sindirim sisteminin istirahata sevk edilmesi ve insan vücudunun bir tasfiyeye tabi tutulup sindirim sisteminin dinlendirilmesidir.

   İnsanlarda en çok görülen rahatsızlık sindirim bozukluğudur. Bu hal şişmanlık, kalp, damar, şeker hastalıklarına ve tansiyon yüksekliğine sebep olmaktadır. Oruç bütün bu hastalıklara karşı, koruyuculuk vazifesi yaptığı gibi bir de tedavi vasıtası olmaktadır.

   Oruç vücutta ki karbonhidrat protein ve bilhassa yağ depolarının harekete geçmesini sağlar. Oruç sayesinde madde süzmekten kurtulan böbrekler dinlenme, tamir ve yenilenme imkânı bulurlar. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey vücudun susuz kalmamasıdır. Gıdanın az alınması bizi fazla etkilemez ama suyu az alınması vücudumuz için çok önemlidir. Çünkü damarlarımız kalp, karaciğer ve bilhassa böbrekler sudan çok etkilenmektedir. Onun için iftarla sahur arasında bilhassa sıcak günlerde en az 5 litre su almaları çok önemlidir. Kahve çay ve bilhassa gazlı içeceklerden mümkünse uzak durulmalıdır.

  Oruç tutan insan güçlü bir irade kazanır. Bu sebeple alkol, uyuşturucu ve hatta sigara alışkanlığı gibi kötü illetlerden oruç vesilesi ile kurtulanlar çok görülmektedir. Oruç tutan insanın sinir sistemi de rahatlama içine girmektedir. Bir ibadeti yerine getirmiş olmanın mutluluğu gerginlikleri, sıkıntıları azaltır hatta stresi de yok eder.

  Oruç tutmanın manevi faydaları da çoktur. Uzun süre oruç tutan insan,  aç kalanın çektiği ıstırabı hissederek muhtaçlara, aç kalanlara ve yolda kalanlara yardım etmek ihtiyacını duyacaktır.

  Allahü tealanın emrini yerine getirmek için gündüzleri bir ay oruç tutan bir Müslüman birçok kötü alışkanlıklarını terk edip, Cenab-ı Hakkın diğer güzel emirlerini yerine getirme alışkanlığı kazanır, başka güzel emirlerini de yapma kabiliyeti de elde eder.

  Yani orucun sağlık bakımından faydaları burada saymakla bitmez. En iyisi bir sonraki yazımızda devam etmeye çalışırız. Herkese hayırlı ve sağlıklı ramazanlar diliyorum. Sağlıklı ve Esen kalın. Em. Sağ.Yazar.Aslan Torun.        

 


Bu yazı 371 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim