Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Editör
SOROS-TESEV-ROTSCHİLD Mürsel SABANCI Nereye Koşuyor?
07.04.2021

 

Geçtiğimiz hafta bir spot atmıştık ve Mürsel SABANCI nereye koşuyor diye sormuştuk. Şimdi bu sorunun cevabını aramaya çıkalım. Bu yazının her satırını dikkatli bir şekilde sakin bir ortamda okuyun bence. Balıkesir’de SOROS ve ROTSCHİLD ve RAND CORPORATİON’un ayak izlerini bulacağız. Ama ondan önce bu kuruluşlara kısaca değinelim.

SOROS adını kurucusundan alan bu vakıf dünyanın birçok ülkesinde tepki çeken faaliyetlerle adını duyurdu. Türkiye’de ise en dikkat çeken faaliyeti “gezi olaylarına” verdiği destekti. ROTSCHİLD konusunda ise internette çok fazla bilgi var ve sanırım adını duymayan yoktur bu ailenin. Bu aile İsrail terör devletinin kurucusudur aynı zamanda. RAND ise ABD’de faaliyet gösteren sözde düşünce kuruluşu olmakla birlikte gölge CIA olarak anılır. Yani aslında ABD istihbaratının alt kuruluşu konumundadır. Bahsettiğim isimleri internette aratarak çok daha detaylı bilgilere ulaşmak mümkün.

Ancak biz konuyu dağıtmadan Mürsel SABANCI’ya dönelim. Bilindiği gibi önceki dönem Karesi Belediye başkan yardımcısıydı SABANCI. O denemde daha önceki yazılarımızda eleştirdiğimiz bir icraatı vardı. Karesi Belediyesini UCLG-MEVA üyesi yapmış ve daha da ileri giderek “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Yerelleştirilmesi Taahhüdünü” imzalatmıştı Yücel YILMAZ’a. Biz yıllar önce yazdığımız yazıda bu taahhütten Karesi Belediyesi’nin çekilmesi gerektiğini söylemiştik. Nitekim Dinçer Orkan UCLG-MEVA’dan çıkarak bu taahhüdü de iptal etmiştir.

Yeri gelmişken UCLG-MEVA’nın Birleşmiş Milletlerin alt kuruluşu olduğunu söyleyelim. Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi sözcüsü M. Birol ŞAHİN bu konuda bir açıklama yapmaya çalışmış ve “Birleşmiş Milletler ’in UCLG MEWA Teşkilatı’nı LGBTİ ile ilişkilendirmek kötü niyet ve cehaletin zirvesidir.” ifadelerine yer vermişti. Öncelikle şunu belirtelim ki UCLG MEVA’nın asli görevi Küresel Amaçlar’ın yerelleştirilmesidir. İstanbul Sözleşmesinin referansı da yine küresel Amaçlar’ın 5. maddesidir. Mesela UCLG MEVA’nın resmi internet sitesinde UCLG MEVA’nın misyonu başlığı altında “cinsiyet eşitliğini teşvik etmek” ifadesine yer verilmektedir. Yine mevcut altı çalışma komitesinden bir tanesi “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi’dir. İstanbul Sözleşmesine karşı duruşun temel aldığı nokta da tam olarak bu cinsiyet eşitliği meselesi olduğuna göre, bunu yerel yönetimlere dayatan UCLG MEVA nasıl olur da ayrı tutulur. M. Birol Şahin aynı yazıda Şişli ve Kadıköy Belediyelerinde LGBTİ meclisleri kurulduğundan bahsetmiş. Peki neden kurdular bu meclisleri, dayanağı nedir? Ben söyleyeyim, Karesi Belediyesinin önceki dönemde imzaladığı “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Yerelleştirilmesi Taahhüdü” bu meclislerin kurulmasının temel dayanağıdır. Baktığımız zaman aynı taahhüdü Kadıköy ve Şişli Belediyelerinin de imzaladığını görebiliriz. Kaldı ki BM’nin alt kuruluşu olması UCLG MEVA’yı aklamaz. BM’nin insanlık yararına bir tane icraatını gösteremezsiniz bana. Hiç kimse süslü cümlelerle BM ve UCLG MEVA’ya güzellemeler yapmasın. Bu konuyu burada noktalayıp daha sonra tekrar uzun uzun yazacağım.

Biz asıl konumuza dönelim isterseniz. Mürsel SABANCI Karesi Belediyesinden Büyükşehir Belediyesine geçtikten sonra da yaptığı ilk icraat Büyükşehir Belediyesini UCLG MEVA’ya üye yapmak oldu sanırım. Büyükşehir Belediyesi’nin Stratejik Planı hazırlanırken BM ve UCLG MEVA’nın dünyaya dayattığı “Küresel Amaçlar” temel alındı. Biz stratejik plan hazırlanmadan önce bunu öngörmüş ve 2 Temmuz 2019 tarihinde kaleme aldığımız yazıda bunu dile getirmiştik.

Aynı zamanda Balıkesir Kent Konseyi başkanı olan Mürsel SABANCI’nın bu dönemde yaptığı bir faaliyet bu yazıyı yazmaya zorladı bizi. TKKB ve Balıkesir Kent Konseyi ortaklığında bir eğitim faaliyeti düzenleniyor. Online yapılacak bu eğitimin adı YÖN101 ve Argüden Vakfı tarafından verilecek. Ne var bunda diyebilirsiniz. Vakfın kurucusunu tanımayan için sıradan bir faaliyet olabilir bu. İsterseniz Yılmaz ARGÜDEN’nin geçmişine bir bakalım. ARGÜDEN eski Başbakan Mesut YILMAZ’ın ekonomi başdanışmanı. Hatta Türkiye’de özelleştirmenin de fikir babalarından birisi diyebiliriz. Dahası SOROS’un finanse ettiği TESEV’in de kurucuları arasında Yılmaz ARGÜDEN. TESEV ile ilgili konulara girip yazıyı uzatmak istemiyorum ancak Kemal KILIÇDAROĞLU ve Cüneyt ZAPSU’nun da TESEV kurucusu olduğunu belirtmeden de geçemeyeceğim. Tabi ARGÜDEN’nin ilişkileri bununla sınırlı değil. Yukarıda belirttiğimiz gölge CIA olarak adlandırılan RAND bünyesinde de çalışmış ve eğitim almış ARGÜDEN. Yani CIA alt kuruluşu olarak adlandırılan bir kurum var geçmişinde. Bu kadar mı hepsi diyorsunuz değil mi? Hayır bu kadar değil. Esas bomba şimdi geliyor. 2005 yılında ROTSCHİL Türkiye’de çalışmaya başlayan ARGÜDEN 2007 yılından bu yana da ROTSCHİLD Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkanı.

Sonuç olarak TESEV kurucusu, RAND Corporation’da çalışmış ve ROTSCHİLD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz ARGÜDEN, Balıkesir Kent Konseyi ve Kent Konseyleri Birliği ortaklığında bir eğitim veriyor. O zaman biz de Mürsel SABANCI’ya soruyoruz;

  1. Yılmaz ARGÜDEN ile daha önceden ilişkiniz var mı?
  2. Başka eğitim verecek kimse bulamadığınız için mi Argüden Vakfını tercih ettiniz.
  3. Eğitimlerde SOROS ve TESEV üzerinden “Gezi İhanetini” nasıl desteklerini de anlatıyor mu?
  4. Bu eğitimler için Balıkesir Kent Konseyi bütçesinden ne kadar ödeme yapılıyor?
  5. Yine bu eğitim için Türkiye Kent Konseyleri Birliği bütçesinden ne kadar ödeme yapılıyor?
  6. Küresel Amaçlar sevdanız ne zaman başladı? Ne zamana kadar devam edecek?

Şimdilik soracaklarımız bu kadar ama söyleyeceklerimiz bitmedi. Önümüzdeki hafta kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Selam ve dua ile….


Bu yazı 1246 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim