Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Hatice Şirin Uyanık
Resmin Dahisi Salvador Dali
30.03.2021

 

 

Resmin Dahisi Salvador Dali:

Ünlü Ressamın Hayatına Dair Bilmediğiniz 15 Gerçek

 

Sürrealizm denilince akla gelen ilk isimlerden olan Salvador Dali hakkında 15 sansasyonel gerçeği sizler için araştırdım ve büyük bir zevkle paylaşıyorum;

Dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısı arasında gösterilen Türk fotoğrafçı Ara Güler, Salvador Dali’yi fotoğraflayan nadir fotoğrafçılardan biri olduğunu biliyor muydunuz?

 

11 Mayıs 1904’te İspanya’da dünyaya gözlerini açan ünlü ressam Salvador Dali hakkında bilinenler kadar bilinmeyenler de bulunuyor. Sürrealist ressamın çarpıcı gerçeklerle dolu yaşamını anlatacağım sizlere. Kendini “Dünyada iki büyük ressam vardır, biri Pablo, diğeri de benim, ancak ben daha büyüğüm.” diye tanımlayan İspanyol ressamın tuhaf yaşam tarzı ve çarpıcı eserleriyle sizleri baş başa bırakıyorum. Dali hakkında 15 sansasyonel gerçek neymiş, hadi birlikte okuyalım...

Salvador Dali hakkındaki en sansasyonel gerçek, ünlü ressam doğmadan önce annesinin, Salvador Dali isimli başka bir çocuğu doğurmuş olmasıdır. İlk doğan Salvador Dali ölür ve dokuz ay sonra ikinci Salvador doğar. İlk Salvador’a çok benzediği ve tam dokuz ay sonra doğduğu için, ailesi aslında oğlunun yeniden doğduğuna inanır. Bu nedenle de ona da Salvador Dali ismini verirler. İspanyol ressam henüz beş yaşındayken ise ailesi onu ilk Salvador’un mezarına götürür ve kendisinin ölen kardeşinin reenkarnasyonu olduğuna inandıklarını paylaşırlar. Dali de bunun doğru olduğuna şüphesiz bir şekilde inanır.

Salvador Dali’nin muazzam yeteneği erken yaşta fark edildi;

Dali 12 yaşına geldiğinde, ailesi onun yeteneğinin ve sanatçı ruhunun farkına varmış ve onu bir resim okuluna göndermişti. Dali ise çalışmak yerine tuhaf davranışlarına devam etti. Okulun ilk yılında babası, Dali’nin çizimlerini sergilemek için evlerinde özel bir sergi organize etti. 15 yaşında Dali çalışmalarını ilk kez Figueres’ deki Belediye Tiyatrosu’nda sergiledi.

1922’de Dali, Real Academia de Bellas Artes de San Fernando’da resim eğitimi almak için Figueres’ten Madrid’e taşındı. Salvador Dali o zamanlarda, kendini ifade etmekte zorlanmıyordu. Hatta bu konuda sınırsız bir güce sahip olduğuna inanıyordu. Uzun saçları vardı. Giyim tarzı ise oldukça farklıydı. 19. yüzyıl İngilteresinin aristokratlarına benzer şekilde giyiniyordu. Bu nedenle Dandy olarak anılırdı.

Dali’nin belki de en çok ses getiren eseri, 1931 yılında yaptığı ‘Belleğin Azmi’ dir. Bu resim sadece Dali’nin en tanınmış eseri değil aynı zamanda yaratılmış en önemli sürrealist sanat eserlerinden biri olarak da bilinir. Bu tablonun Dali’nin müthiş düşünce ve düş dünyasını özetler nitelikte olduğunu söyleyebiliriz.

Dali’nin ünlü eserini kimileri; katı ve değişmez zaman kavramına karşı bir protesto olarak; kimileri ise akıp giden zamanı gösterdiği şeklinde yorumlar. Salvador Dali, bu resmin ilham kaynağının, sıcak ağustos güneşi altında eriyen bir peynir olduğunu belirtmiştir. ‘Belleğin Azmi’, 1934 yılından bu yana New York’taki Çağdaş Sanat MDali’nin en ünlü sanat eserleri sürrealist eserlerdir. Ünlü İspanyol ressamın sürrealizm sayesinde ün kazandığı söylenebilir Walt Disney için 1946’da Destino adlı bir filmde çalıştı. Dali’nin muazzam sanat eserleri Disney’in karakterleri ile birleşti. Film uzun sürdü ve mali sorunlar nedeniyle proje rafa kalktı. Film, nihayet 2003 yılında Walt Disney’in yeğeni Roy E. Disney tarafından tamamlandı. Bu film 2003 yılında ‘en iyi kısa animasyon filmi‘ dalında Oscar kazandı.

Dali’nin yaşadığı kasabanın belediye başkanı ondan bir ricada bulundu. Sanat eserlerinden birini kasabanın müzesine bağışlamasını istedi. Ancak sonunda istediğinden daha fazlasını aldı. Dali, ilk sergisini düzenlediği belediye tiyatrosunu kendisine ve eserlerine adanmış bir müze olarak yeniden inşa etti. Üstelik Dali hayatının son birkaç yılında bu müzede yaşadı ve 1989’da yine burada yaşama veda etti. Matematiğe, fiziğe, 3 boyutlu görüşe çok önem veren Dali, birçok eserinde bu bilgileri kullanır. Sol gözün gördüğü ile sağ gözün gördüğü birebir aynı değildir. Beyin bunları üst üste koyar ve derinlikli görme oluşur. Dali, bunu aynalar yardımıyla yapar. 

Müzedeki aynalı eserlere ayrı ayrı baktığınızda iki farklı, yaklaşarak baktığınızda üçüncü ve bambaşka bir eser görürsünüz. Dali’nin sanat anlayışına ve tuhaf yaşamına hayran olsanız da olmasanız da ünlü ressamın bugün dünya üzerinde büyük bir etkisi olduğu konusunda hemfikir olabiliriz. O insanların ne düşündüğünü önemsemeden sanatını yaptı ve dünyada kendi yolunu açtı. Dali hala genç sanatçılar, Mimarlar, Modacılar için çarpıcı bir ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

 

Bir Dahinin Güncesi adlı Kitap/The Secret Of Sakvador Dali Adlı Kitap/Dali On Modern Art Kitabı/Akademik tüm Yayınlar/ Gazeteler/ Wikipedi Biyography

 

Araştırmacı-Şair-Yazar-Ressam-Güftekar

Hatice Şirin Uyanık

Hadjimoukoff

 

 

 


Bu yazı 672 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim