Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Kuşçu
MUHTEŞEM – KARA CUMA
30.11.2020


 

                Hatırlarsanız geçtiğimiz yıllarda Black Friday yani “Kara Cuma” kampanyaları nedeniyle bazı firmalar ciddi manada eleştirilmiş ve Diyanet İşleri Başkanlığı da konu hakkında bir açıklama yapmıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı açıklamada, Kara Cuma ifadesinin Müslümanları rahatsız ettiğine dair vurgulamalar yaparak “Bir inancın sembollerini hedef alan ve mensuplarını yok sayan böylesi saygısız ifade ve yaklaşımların geleneğimizde yerinin olmadığını, bir dinin kutsalının çılgınca ve sınırsızca bir tüketim anlayışına alet edilmesinin asla kabul edilemez bir durum olduğunu” ifade etmişti.

 

Peki nerden çıkmıştı bu kara Cuma. Bilindiği gibi Hiristiyanların yılbaşı yada christmas dedikleri ve kutsal kabul ettikleri, bayram havasında kutladıkları bir gelenekleri var. Tüm toplumlarda bayram dedince akla önce alışveriş gelir, zira bayrama hazırlık yapılması gerekir. İlk kez 1961’lerde ortaya çıkan kara Cuma, o günden bu zamana kadar kutlanmaktadır.

 

                Bu kampanya son 3-4 yılda tüm ülkelere yayılmaya başladı. Küreselleşmenin etkisi ile ülkemizde nasibini aldı. İlk başladığı yıllarda “Kara Cuma” ifadesi ciddi tepkilere neden oldu. Ancak küresel sermaye bu geleneği tepkilere rağmen ülkemizde kalıcı hale getirmekte kararlı. Kasım ayı içerisinde hepimizin bildiği üzere bir çok firma “muhteşem  Cuma” “şahane kasım” “Cuma aşkı” gibi isimlerle masumlaştırmaya çalıştılar. Ancak bir tanesi de var ki “pink friday” gibi hangi akla hizmet ettiği belli olmayan saçma sapan bir kampanya yaptı. Ben prensip olarak bu kampanyalara iki temelde karşıyım. İlk olarak bizim gelenek ve inançlarımıza aykırı olması ve temelde “kara Cuma” ifadesiyke kutsalımıza hakaret ediliyor olması. İkinci olarak da küresel firmaların ellerinde kalan malları indirim kandırmacasıyla, tüketim çılgınlığına dönüştürerek satması.

 

                Bana göre indirim kampanyaları yapılacaksa mesela Kurban Bayramı öncesinde yapılabilir. Herkesin bayram alışverişi yapabilmesinin sağlanabilmesi amacıyla bayram öncesi fiyatları şişirmek yerine indirim kampanyaları yapılabilir. Ya da Ramazan öncesinde bu tür kampanyalar yapılabilir. Ancak ne hikmetse Müslümaların kutsal günleri ve bayramları öncesinde indirim kampanyası yerine fiyatlarda artış olması ayrıca değerlendirilmesi gerekir.

 

                Binlerce firmanın “kara Cuma” kampanyasının adını değiştirerek tüketim çılgınlığını teşvik ettiği bu günlerde bir firmadan gelen email aslında bu yazının yazılmasında ilham kaynağı oldu. Welder Watch isimli bir saat firması bu kampanyayı protesto ettiğini belirten bir email göndermişti.

 

                Gelen emailde şu ifadeleri kullanmıştı ilgili firma: Welder Watch, kullanıcılarının beğendiği ürünü özenle seçerek almasına ve alışveriş sürecinin bir kaostan çok keyif aktivitesi olduğuna inanmaya devam ediyor. Black Friday bilindiği gibi aylar öncesinden çoğu tüketici ve markaların heyecanla beklediği bir alışveriş dönemi. İlk olarak ABD’de ortaya çıkan Black Friday zamanla sınırlarını genişletti ve hemen hemen her pazarda kendisine yer buldu. Markaların yüksek indirim oranlı fırsatlar sunması tüketicilerin dikkatini çekerken bu fırsatlar aynı zamanda da alışveriş çılgınlığıyla birlikte bir kaosu da beraberinde getiriyor.

                 Welder Watch son üç senedir olduğu gibi 2020 Black Friday’de de kendisini diğer markalardan ayrı konumlandırıyor. Marka politikası olarak yılın hiçbir özel gününde indirim politikası uygulamayan Welder Watch, Black Friday döneminde de bu duruşunu değiştirmiyor. Tüketicilerin alışveriş yapmak için bir kaosa sürüklendiği ve alışveriş yapmanın keyfini yok ettiğine inanan marka alışveriş kavramının tanımını benimsediği bu duruşla kanıtlıyor.

                Welder Watch firmasının bu duruşundan dolayı ayakta alkışlıyor, bu tür küresel projelere karşı duruşu tüm yerli ve milli firmalardan bekliyoruz. Ben şahsen bu markayı not ettim. Bundan sonraki saat alışverişlerimde bu marka ilk tercihim olacak. İlgilenenler için Welder Watch firmasının Balıkesir’de de mağazaları olduğunu belirteyim.

 

 

                https://www.welderwatch.com/ sitesinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

                Selam ve Dua ile. 


Bu yazı 1176 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim