Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ramazan Narin
BALYA KOYUNERİ - ORHANLAR YALNIZ DEĞİLSİNİZ
20.10.2020

 

 

16 Ekim de İvrindi Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam eden, Çevreyi kasten kirletmek, halk ve çevre sağlığını tehdit, ekolojik dengeyi bozmak suçlamalarından doğan yargılamaya, şikâyetçiler adına; Bandırma Ekoloji Derneği, Güney Marmara Dayanışması, Balıkesir Gazeteciler Radyo ve Televizyoncular Derneği Osman Yurdusev-Bandırma GERÇEK Gazetesi Ramazan Narin olarak, biz de müdahil olduk. Bandırma'dan Ali Gün, Erol Yıldız da müdahil oldular. Bandırmadaki GÜMÇED-BAÇEV gibi çevre derneklerine de, TEMA Vakfına, İYİ Partiye ve Meclis üyelerine çağrı yaptık, umarım... Onlar da ileride sorumluluk alırlar! Bu safahatta, uyardığımız CHP liler den Balıkesir Mv. Ensar AYTEKİN bölgeye gelip incelemeler yapmış, Balıkesir MV ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet AKIN, Balyadaki atık konusunu meclisin gündemine getirmiş ve HDP li Ali Kenanoğlu da, meclise bu konuda Çevre Şehircilik ve Enerji Bakanlarının açıklaması için soru önergesi vermiştir. Balıkesir Barosu ve Balya CHP örgütünün de, davaya müdahil olacağını, Körfezdeki Çevre Derneklerinin müdahilliğini de, ayrıca bekliyoruz. Ve; Çevreyi kirleten şirketin/lerin asıl sahiplerinin davaya dahil edilmesini, kirletildiğini iddia ettiğimiz alanlarda bilirkişi ve keşif yapılmasını, yasalara aykırı pasa ve atıklarla doldurulan göletlerin, dere yataklarının yerinde incelenmesini, Manyas Kuş Gölüne verilen zararın, atıkların laboratuvar incelemesi yaptırılarak ağır metal ve kimyasal zehir içerip içermediklerinin incelenmelerini, Manyas Kuş Gölüne ve ekilebilir verimli tarla ve arazilere verilen zararın, kesilen binlerce ağaç ve doldurulan dere yatakları ile doğal dengenin, nasıl bozulduğunun tespitini talep ettik. Kapitülasyonlardan itibaren BALYA da Fransızların 1939 yılına kadar işlettiği kurşun v.d madenlerin atıkları olarak orada bırakılan 4 milyon ton atığın, şimdi de siyanürle altın arama olayında kullanılıp, yine artan atıkların, Koyuneri, Danişmend, Orhanlar Köylerine ait çevreye yayılması ile oluşan doğa katliamını dile getirmeye çalıştık. Hazine, Orman, Devlete ait alanların dışında köylülere kamulaştırma zorlaması yapılarak, tarlalarının m2 si 2,5 liradan şirketlere tahsis edildiğini gördük. Çevreye verilen kirlilik, oraların tarım alanı, hayvancılık alanı olmaktan çıkaracağını da şimdiden görüyoruz ki, Koyuneri köyündeki vatandaşlarımız daha önce 40.000 olan küçükbaş hayvan sayılarının, şimdi 10.000 e düştüğünü ve düşmeye devam ettiğini bizzat söylediler. Tehlike BATIDIR! BALYA da MHP den Belediye Başkanı olan, ülkücü Osman KILIÇ' ın işbu 4.000.000 ton atığın Fransızlar tarafından kaldırılması için ve verdiği zararların tazmini için Fransaya dava açacağını biliyordum da, bu dava girişimi kadük kaldı nedense? Eyyy Osman KILIÇ, şimdi AKP li B.Ş. Belediyesinde yine görevli olduğunu öğrendim. Bu girişimine B.Ş adına devam etsene! Hemşerilerinin doğal katline engel olmak için B.Ş ile girişimler yapsana! AKP-MHP maden ortaksınız, devlet de artık sizsiniz!

Mahkeme taleplerimizin değerlendirilmesi ve hakkında karar verilmesi konusunu 12 Kasım'daki duruşmaya bıraktı. 12 Kasımda, davayı takip ve müdahillik halkasının daha da genişleyerek devam edeceğini düşünüyoruz ve Koyuneri başta Balyalılara, İvrindililere, Gönenlilere, Manyaslılara... Körfezdeki herkese diyoruz ki arazilerinizi şirketlere satmayınız ve kamulaştırmalara karşı direniniz ve topraklarınıza sahip çıkınız.

Biliyorsunuz; o bölgede Kaz Dağlarında, Madra'da, Edremit'te, Ayvalık'ta, Güney Marmara'da Kapıdağ'da da çevre felaketi yaratan ve yaratacak olan yatırımlar için kamulaştırmalar, satın almalar son hızıyla devam ediyor. Yani Bandırma da, Manyas ta, Gönen de, Erdek te, Susurluk ta aynı saldırının altında... Karesi Beyliği önceden nasıl sömürülmüşse, şimdi de Balıkesir büyük bir sömürü ve talanın merkezi haline getiriliyor ki, her yer neredeyse maden arama sahası haline getirilecek! BATI TEHLİKESİNİN FARKINDALIĞINA BUYRUN!


Bu yazı 532 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim