Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ayten Deniz
Kıyametin Dehşeti
12.10.2020

 

 

Zamanının kimsenin bilemeyecegi bir zamanda ve çok süratlive dehşetli olacak kıyamet olayının dehşeti Kur’an’da şöyle tasvir edilir:

 

“Ey insanlar! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Çünkü kıyamet sarsıntısı çok büyük bir şeydir.

 

Onu göreceğiniz gün, her emzikli kadın emzirdiği çocuğu unutacak, her gebe kadın karnındaki çocuğu düşürecektir. Ve insanları sarhoş olmadıkları halde sarhoş gibi göreceksin; çünkü Allah’ın azabı (kıyametin dehşeti) çok çetindir!” (Hac 22/1-2)

 

“Güneş, dürüldüğü zaman, Yıldızlar, bulanıp söndüğü zaman, Dağlar, yürütüldüğü zaman, Gebe develer salıverildiği zaman. Yaban hayatı yaşayan (irili ufaklı) tüm canlılar toplandığı zaman, Denizler kaynatıldığı zaman, Ruhlar (bedenlerle) eşleştirildiği zaman, Diri diri gömülen kız çocuğunun, hangi günahtan ötürü öldürüldüğü sorulduğu zaman, Amel defterleri açıldığı zaman, Gökyüzü (yerinden) sıyrılıp koparıldığı zaman, Cehennem alevlendirildiği zaman, Cennet yaklaştırıldığı zaman, Herkes önceden hazırlayıp getirdiği şeyleri bilecektir.” (Tekvîr 81/1-14)

 

“Gök yarıldığı zaman, Yıldızlar saçıldığı zaman, Denizler kaynayıp fışkırtıldığı zaman, Kabirlerin içindekiler dışarı çıkarıldığı zaman, Herkes yaptığı ve yapmadığı şeyleri bilecek.” (İnfitâr 82/1-5)

 

İnsana düşen görev kıyamet alametleri ile meşgul olmak yerine o günler için hazırlık yapmaktır. Ticaret ile meşgul olanlar bilirler. Ticari faaliyetleri için yazmış olduğu çekin tarihi geldiğinde karşılığı varsa hiçbir telaşa kapılmadan hayatına devam eder ama çekin karşılığı yoksa çek ödeninceye kadar sıkıntı içinde kalır. İnsan amelleri ile hesap gününe hazır olursa kıyamet ne zaman koparsa kopsun hazır olan için fark eden bir şey olmayacaktır.


Allah'ın sevgilı kulu olmak temmeni ve duası ile...


Bu yazı 700 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim