Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ben Kimim
İnsan kimdir?
30.04.2020

 

 

 

Bu sorunun cevabını vermek çok zor...

Biyolojik olarak bu soruya cevap ararsak yanılırız. Bu sorunun cevabını “Nasıl bir insan olmak istersiniz?” sorusuna verilen cevapların matematiksel olarak kesişiminden çıkarabiliriz. Sorunun cevabını dini ve milli öğretilerde aramamalıyız.

 

Bu zaviye içinde çalışırsak beklentilerimize cevap bulamayız. Her zaman yanılırız. Bakınız; yaratılış açısından insana bakacak olursak, “Allah güzel yaratır, güzeli yaratır. Allah'ın yaratmasında çirkinlik olmadığı için, çirkin bir şeyi de yaratmaz.” Ancak yaratıldıktan sonra çevrenin şartlarına ve aldığı eğitime göre insan insanlık vasıflarını kazanır. İsminin insan olması insanlık şartlarını gerektirmez. Bunlar aşikar kavramlardır. İnsani vasıfları oluşmamış bir insanın insanları yönetmesi, eğitmesi, onları iyi dediğimiz kavramlara yönlendirmesi asla mümkün değildir.

 

İyi insan normları evrenseldir.

Günümüzde koskoca makamları işgal edenlere bir göz atalım. Büyük çoğunluğu yalan söylemek, iftira atmak, insanları değersizleştirerek, makamlarını korumayı hedeflemişlerdir. Onlara arkanızı döndüğünüzde sizin insanlığınız yok etmeyi hedeflerler. Bilmezler ki o makamlar geçicidir. Hizmetleri toplum için değil bencilliktir. Kalıcı olan insanlıktır!

Bana illada dinen insan nasıl olmalıdır? Sorusunu sorarsanız cevabım “Allah’ın 99 sıfatının içine girmek yaşaya bilmek derim” ki bu durumda çevremizde insan kalmaz gibi!

Bana mensup olduğum Türk Milletine göre insan nasıl olmalı derseniz ise cevabım Bilge Kağanın Orhun yazıtlarını özümsemiş, onu yaşaya bilen olmalı derim. Amerika’yı yeniden keşfetmenin gereği yok.

 

İyi insan dürüst, adil, vicdanlı, gözü tok vs olmalı demeye bilmem gerek var mı?

İyi insan şartlar ne olursa olsun yalan söylememeli demeğe gerek var mı?

İyi insan söz namustur demeli. Verdiği sözün arkasında durmalı. Veya söz vermeden, ağzından çıkacak kelimeyi iyi süzmeli! Demeğe gerek var mı?

Bu kavramları çoğalta biliriz. Yani insan kavramının anlamını bilmeyenimiz yoktur.

Özet olarak şunu vurgulamak istiyorum. Kişiliği şahsiyeti oturmuş, sözünün arkasında duran insana insan demeliyiz. Yoksa biyolojik varlıktır.

 

Deriz ya “Tanrı Türkü Korusun.” Buna şu sloganı eklemeliyiz: “Tanrı İyileri Korusun ve Yüceltsin “ diyorum!

 

Ne Mutlu İnsan Olana…

 

 


Bu yazı 4452 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim