Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Eyyüp Yıldırmış
KOCA SAAT İLE ENVER HİKAYESİ
30.04.2020

 

 

İKİ HİKAYE

 

 

“Hayat bir öyküye benzer, önemli olan yanı eserin uzun olması değil, iyi olmasıdır.” der, Seneca. Affınıza sığınarak iyi ya da değil ayrımını sizlere bırakarak iki kısa öykümü paylaşmak istiyorum.

 

 

KOCA SAAT

Dakika sektirmez koca bir saat. Durakların tam karşısında… Şadırvanın hemen solunda… Görmüş geçirmiş. Vakti geldi mi çın çın çınlatır, yıkar sessizliği. Yaz kış hiç erinmez hep aynı tonda, saat kaçsa o kadar vurur durur çana tokmağı. Geri kalsa da kimse ona gücenmez. Çarkı kırılmış dersin mesela, yağı bitmiş ya da (varsa eğer) zembereği boşalmış. Mazeret çok ama hepsi kabul götürür türden. Kimsenin gıkı çıkmaz.

“Geldi mi evladım?” Manasız bir soru gibi soruyu yönelten yaşlı kadına aynı manasız ifadeyle baktı.

“Ne geldi mi teyze?” Kadın eliyle saati gösterip…

“On iki otobüsü,” der. Saatin yaşlı kollarının on ikiyi on geçtiğini fark eden genç adam.

“Şimdi gelir,” der, umutsuzca.

Dakika bile sektirmeyen ey Koca Saat, şu otobüslere de bir el atsan ya, diye içinden söylenir.

***

 

 

ENVER

Öykücü Enver elinde küçük not defteri, defterin arasında kalemleriyle dün akşamki masaya kurulmuştu. Sabahın kör vaktinde burada ne işi var diye düşündü çaycı düşünmekle de kalmayıp sordu, ‘’ Hayırdır beyim, böyle erkenden,’’ adam ''hayır dedi, hayır uykum kaçtı, senin bir çayını içeyim dedim.’’ Asıl niyeti başkaydı aslında: Şehrin akşamları ışıl ışıl ve göz alıcı halinin dışında, birde sabah mahmurluğunu görmek istemişti. Geceleri zengin ve göz kamaştırıcı şuh bir kadın gibi çekici şehrin makyajsız ve uykulu hali hiçte düşündüğü gibi değildi. Defterini açtı, kalemi eline aldı. Sayfalara yazmak yerine, gelişi güzel karalamalar çizip çayını bitirmeden kalkıp gitti. Niye geldi, niye gitmişti, çaycı işte buna bir mana veremedi.

***

 

 

NOT: Öykülerdeki yerlerde sizlerde bulunmuş olabilirsiniz. İsimlerde olaylarda size tanıdık gelebilir ama biliniz ki. Hepsi kurmaca. Hayat gibi.

 


Bu yazı 2345 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim