Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Aslan Torun
ASRIN VEBASI
27.03.2020

 

 

 

  Yaklaşık 3 ay önce Çinin Vuhan şehrinde ortaya çıkan ufak bir grip salgını olarak tanımlanan Korona virüsü kimse tarafından bütün dünyaya yayılıp bütün insanlığı tehdit edecek bir hale geleceğini kısa zaman öncesine kadar kimse pek önemsemiyordu. Sadece Çin le sınırlı kalıp kısa zamanda bertaraf edileceği düşünülüyordu. Ne zaman ki Çin den sonra Japonya, Güney Kore,  İran ve sonra da Avrupa, ya sıçrayınca bütün dünya işin vahametini anladı, ama birçok ülke buna hazırlıksız yakalandı ve tedbir almakta geç kaldıkları için kayıpları daha fazla oldu.

  Bütün insanlık en sıkıntılı en zor günlerini yaşıyor. Korkuyoruz, acılıyız,  gelecekten endişeliyiz ama yine de ümidimiz var. İnsanlık ve dünyamız gittikçe bir bilinmeyene doğru yol alıyor. Dünya can çekişiyor adeta. O burnundan kıl aldırmayan ünlü ve şanlı dünya liderleri artık ne yapacağını, ne söyleyeceğini bilemez hale geldiler ve dünya sanki ellerinin arasından kayıp gidiyor.

  Geçmişte azgın toplumların başına gelen felaketleri kutsal kitaplarda okuyup öğrenen çağımızın insanları bunlardan hiç ders almadı ve hisse kapılmadı.Amerika dan Çine ve Avrupa ülkelerine kadar bütün dünya ve süper güçler dünyayı istediği çekip çeviriyor dünyayı hep onlar şekillendiriyordu.

  Vietnam da başlayan Afganistan da , Irak,  Libya ve Suriye derken devam eden ve de özellikle Ortadoğu yu yıllarca kan gölüne çeviren ve bunca masum insanın ölümüne göz yuman ve yerlerinden yurtlarından edilen mazlumların çektiklerinin bir bedeli olmayacak mıydı?.

  Çinin doğu Türkistan ve Sincan da masum Müslüman ve Türk kardeşlerimize uyguladığı soykırımın,

  Rusya da bir gecede vagonlara doldurulup Sibirya ya sürgüne gönderilip çoğu yolarda ölen kardeşlerimizin,

  Mynamar da Bangladeş te her türlü zulme uğratılıp açlığa mahküm edilen Müslüman kardeşimizin,

  Filistin de evlerinden yurtlarından edilip İsrail tarafından her türlü zulme terk edilen kardeşlerimizin,

  Yine Afrika da Yemen de açlıkla susuzlukla bulaşıcı hastalıklarla ölüme terk edilen Müslüman, masum kardeşlerimizin çektiklerini göz ardı edip milyarlarca doları silah sanayisine yatıranların bütün bu zulümlerin hesabını bir gün vereceklerini hiç düşünmüyorlardı. Ama şimdi ölüm korkusu onları da sardı. Ölümün yakın nefesini enselerinde hissetmeye başladılar. Zenginlikleriyle, teknolojileriyle övünen, dünyaya meydan okuyup yön vermeye çalışanlarında hayatları kâbusa dönüverdi.

  Bunca işlenen zulmun bir bedeli olacağını  bilmiyor muydu?.Çok güçlü,  sağlam ve yıkılmaz sandıkları kalelerinin bir gün nereden geldiğini belli olmayan bir darbe ve yıkımla yerle bir olacağını hiç aklına getiriyorlar mıydı?.O yıkılmaz sandıkları  kalelerinin bir gün gözle görülmeyen bir mikrop karşısında çaresiz kalacağını hiç düşünmediler bile. Onca gelişen teknoloji ve tıbbi gelişmişliğe rağmen ve hepsinden önemlisi dünyaya meydan okuyan dolarları bile bir mikrobun karşısında çaresiz kalıyor,  kendilerinden daha büyük bir ilahi gücün varlığına inanmak istemiyorlardı. Cesedi sahile vuran günahsız Aylin in,  Afrika da Yemende açlıktan ölen çocukların,  Filistin de toprakları,  evleri elinden alınıp tanka ve bombalara karşı taşla sopayla karşı koymaya çalışan Müslüman kardeşlerimizin vebalı yanlarına  kalacağını mı sanıyorlardı.Suriye den gelen binlerce çaresiz kadın ve çocuğa bir ekmek vermemek için Ege de Akdeniz de botlarını batırmaya çalışmadılar  m?.Türkiye milyonlarca mülteciyi barındırırken , söz verdikleri halde para vermemek için yaptıklarının unutulacağını mı sandılar.O masumları ülkelerine almamak için sınırlarını kapatıp,  insanlık dışı her türlü muameleyi yaparken Cenabı Hakkında şaşmaz bir adaleti olduğunu da unuttular.

  Dünyanın dört bir tarafı talan edildi.Şehirler insana kandı.İnsana ait ne varsa içi boşaltıldı.İnsanlık vahşi kapitalizmin esiri olup,  bütün insani değerlerini,  ruhunu, benliğini kaybettiği gibi,  şimdi de sağlığını yitirmek üzere.Acıma duygusunu yitiren insanlık artık sevdiklerini ufak bir mikroptan kaybettikçe, yitirmiş olduğu sevgi , şefkat ve merhamet duygularını yeni baştan hatırlayıp sağlık ve sıhhatin zenginlik olduğunu yeni baştan öğrenebilecek mi acaba?.50-60 mülteciyi ülkesine sokmak istemediği için olmadık şeyler yapan ve bugün Korona virüsünün  çıktığı  Çin den bile fazla kayıp veren İtalya bile çaresizliğin ne olduğunu anlayabilmiş midir?.Dünyaya meydan okuyup,  dünya liderliğine soyunan ve istediği yerde istediği gibi at oynatan ABD  düştüğü bu aciz durumdan kurtulup aşı, ilaç veya başka bir çare bulabilecek  midir?.Bekleyip göreceğiz.

  Daha yazacak çok şey var, başka bir yazıda buna devam ederiz.65 yaşında eve mahkum,  kronik hastalığı olan bir vatandaş olarak umarım bu günlerde geçer,  yine eski sağlıklı,  güzel günler göreceğimizi ümit ederek,  bütün insanlığın bu beladan en kısa zamanda kurtulacağına inancımı belirtmek istiyorum.

  Herkese sağlıklı hayırlı gelecekten umutlu güzel günler diliyorum. Hoşça kalın. 

                                 


Bu yazı 882 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir


SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim