Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Eyyüp Yıldırmış
Balıkesir Sanat Merkezi (BSM)
02.03.2020

 
Balıkesirimizin ilk ve tek özel sanat merkezi olan BSM’ den söz edeceğim bugün. Daha doğrusu onların internet sayfalarından paylaşımlarda bulunacağım.
Sitelerinin hakkımızda sayfasında şunlar göze çarpıyor. “Kentimizin sosyo-ekonomik büyümesine paralel olarak sosyo-kültürel hayatında da önemli gelişmeler meydana gelmektedir.” Girişinden sonra “İçinde yaşadığımız kentin ekonomik gelişmişliği o kentin başta tiyatro olmak üzere diğer sanatsal çalışmalarının hangi düzeyde olduğu ile doğrudan ilgilidir.” Şeklinde devam ediyor tanıtım.
02.09.1981 yılı Balıkesir Merkez doğumlu Onur Ayan yönetiminde, Tiyatro, resim, dans ve müzik alanlarında halen faaliyetlerini sürdüren BSM son günlerde aldıkları ödüllerle de Balıkesir gündeminde yer tutmaktadırlar. Ayrıca yer aldıkları projeler kapsamında köy çocuklarının ayaklarına kadar tiyatroyu götürüp sevdiriyorlar.
Bu az bir şey mi.
Sanat gönüllü maceraperestliktir bir bakıma. Buradan yola çıkarak Onur Ayan’ın sanat macerasını kendi ağzından dinleyelim:
“İlk, orta ve lise öğrenimimi kendi memleketim Balıkesir’de tamamladım. 12 yaşımda Ayvalık Belediye Tiyatrosu ile tiyatro ile tanıştım ve sahneye adım attım. Lise öğrenimim bittikten sonra Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Bölümünü kazanıp İzmir’e yerleştim. Fakat burada da tiyato sevdam ağır basınca İzmir Güzel Sanatlar Oyuncuları ile tanışarak tiyatro oyunlarında  oynamaya başladım. 5 yıl kaldığım İzmir’de tiyatroya aşık olmam sebebiyle okulumu tamamlamayarak İstanbul Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne kaydımı yaptırdım.”
Başarılarının artarak devamını diliyor ve ekliyoruz hepimizin yaşadığımız bu şehre değer katmak gibi ortak derdi olmalı. Hele önümüzde böyle bir örnek varken bu daha da kaçınılmaz bir durum alıyor.
Sanatla dolu günler.


Bu yazı 1197 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir


SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim