Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ayşenur Kaya Aydoğan
BİRAZ SESSİZ OLUN DA HERKES İŞİNİ YAPSIN
01.03.2020

 

 

 

Günlerdir etrafımda konu geçen bir mesele söz konusu olmuştu… O da “Balıkesir il ve ilçelerinde yıkım kararı alınmış 51 adet okul…”

 

Sürpriz mi oldu? Evet, herkes için sürpriz oldu ve birçok insan hayatının (alanına göre her insanın) düzenini biraz sarstı.

Okul müdürlerinden, hizmetlilere kadar her biri bir hayli allak bullak oldu. Bu can sıkıcı...

Fakat kararın sebebi, çekilen eziyetleri görmezden gelecek ya da sabredecek kadar da ciddi ve ivedi bir şekilde yerine getirilmesi gerekiyordu.

Bu sebep de, binaların depreme dayanıksız halde olması…

Kulağımıza gelen birçok söylenti, bu süreçte hem devleti hem okul idarelerini, hem de öğrencileri oldukça bunalıma sokacak vaziyette. Tahmin edildiği gibi bu dönem, en sıkıntılı dönem… Ve insanların tahammül sınırlarının en ayyuka çıktığı ya da çıkacağı dönem…

Yeri gelecek taşınan okul gittiği yere sığmayacak, düzen birbirini tutmayacak, saatleri farklı olacak başka okulu kabul eden sabit okulların da onlar kadar düzeni bozulacak, alışılmışın dışında yeni yüzler,  kalabalık vs vs vs bir sürü sorun sıralayabiliriz.

Okulların yıkım kararları bilinmeli ki en az 1 buçuk yılı geçkin bir araştırmanın ve çalışmanın sonucu. Son zamanlarda yaşanan depremlerden kaynaklanan ani bir karar ile il ve ilçe çapında bu kadar hızlı sonuçların alınması mümkün değildir. Zamanlama olarak şükür ki, yaşanan depremlerle aynı ana rastladı ve kararlar sonuç aldı.

Gözlemlediklerim ve bu sürede duyduklarımın verdiği rahatsızlık şu ki, insanların bu durumları bir fırsat haline çevirmeye çalışıyor olması, gerçek dışı söylentilerle bir fitne yayması ve ortalığı bulandırması.

Bu şekilde yapmak sizlere hiç bir şey kazandırmaz. Ha sizin niyetiniz kendinizi garantiye almak, dikkat çekmek ya da milletin psikolojisini bozmak gibi şeylerse bu maya tutmaz.

Devlet dediğimiz kapı gibi bir BABA var. Devlet hiçbir okulunu da boynu bükük bırakmaz.

Yok, o okula yer bulundu da bize neden bulunmadı, onun sahibi var da bizim yok… Taşındığımız yer dar. Saatlerimiz uymuyor. Aman Allah’ım dedim. Bunlar ne biçim söylentiler. Bir an kendimi Valimizin ve İl Milli Eğitim Müdürümüzün yerine koydum. Allah sizin yardımcınız olsun Sayın Büyüklerim… Hakikaten süreç zor süreç… Kapınızı çalana cevap verseniz bir dertse; vermemeniz bin dert…

 

Endişe ve ortalık karıştıranlara ithafen; bu tür endişelerle ve kaygılarla bir yere varılmayacağını hatırlatmak isterim.

Hatta eğer gerçekten samimi iseniz, hadi göreyim de siz de elinizi taşın altına koyun. Duyduklarımın kaynakları genel olarak iş adamlarının ağızlarında yuvarlanan cümleler. Bu cümlenin ardından gülmeyi serbest bırakabilirim size. =)

Madem iş adamı iş kadını her ne ise işte iş insanısınız… Hadi göreyim ZENGİNLĞİNİZİ de SİZ DE bir el atıverin de, okullardan birini bir zahmet yaptırıver hayrına. Ne dersiniz?

Balıkesir’de zenginliği ile hayırsever olup Müslümanlığını dahi reklam edeni de o kadar fazla ki… hepsi A taraf B taraf demeden toplansa keşke de biraz destek olsa bu konuya… BENLİKTEN çıkarak… Her şeyi Vali Ersin Yazıcı yapamaz. Ya da Yakup Yıldız’ın 51 tane okul yaptırmasını falan mı bekliyorsunuz (ki eminim bu kadar güçleri olsa bir dakika durmazlar) zaten hiç birinize laf ettirmezler…

O yüzden bırakın şimdi fitne fesat çıkarmayı da, biraz köstekliği bırakıp destek olmayı deneyin… Açık bulduk giydirelim felsefesinden de bir çıkın artık. Okulların duvarlarına ruhlardan bir şeyler katılmış olabilir, o duvarlar yıkılsa da gidilen her yere o ruhun anılarını götürülebilir şayet samimi sevgiler samimi duygular varsa her birinde.

Siz yeter ki samimi olun.

CAN her şeyden kıymetli. DEVLET de bu cana sahip çıkmak için ive bir şekilde, vebal almamak adına hareket etmek zorunda ve siz de bu süreçte EĞER GERÇEKTEN ÖĞRENCİLERİ, EĞİTİM HAYATINI YANİ YARINLARA MİRASLARIMIZI DÜŞÜNÜYORSANIZ, lütfen destek olun…

Ben her gün kızımı tehlikeli bir okula göndermektense, bir kat daha uzun mesafeli ama çok daha güvenilir bir binaya göndermeye hakikaten razıyım. (Elbet taktir Allah’ın. Yazılmışsa sağa sağlam binanlar da görebilir. Allah muhafaza…)  Sadece kızımı değil, kızımın eğitim hayatına destek olan emektar olan öğretmenlerimizden tutun da okulun her türlü personeline kadar hepsinin canını düşünmek zorundayız. Onlar yeter ki sağlıklı olsun, ben ve benim gibi veliler de bu konuda okullara ve DEVLETİNE destek olacak kadar hazır ve gönüllüyüz…

 

Ha sahi, yıllardır bu memlekette çürük okulları görmezden gelen yıllar öncesinin sorumlularına da şimdilik değinip ortalık karıştırmak istemiyorum… Laf başı gelince her yeri kapatmaya hazır amirler vardı bu memlekette… Bu çürük yerleri bu zamana kadar ( önceki dönem amirlerini kastediyorum) nasıl göz ardı ettiniz de bizim kardeşlerimiz, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz bu okullarda durmuşlar acaba?

 

Ben her şeyden önce bir veli olarak kendi adıma Sayın Valimizden, Milli Eğitim Müdürümüzden ve bu kararda çalışıp emeği geçen herkesten Allah razı olsun diyorum. Memleketimizin Nereleri çürükmüş sayenizde öğrenmiş olduk…

 

Teşekkürlerimle…


Bu yazı 2184 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir


SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim