Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Yaşar Kutlu
DOST
01.03.2020

 

Gerçek dostu bulana başka dost gerekmezmiş. Yaşadığımız hayatta yaptığımız bütün hareketler bir yerlere ulaşabilmek, bir şeyler yapabilmek için gibi gözükse de kızıl elmamız hakiki dosta ulaşabilmektir. Ne kadar başarabiliriz ayrı bir konu. Bazen bir çok güzelliklerin içinden geçeriz ama güzeli göremeyiz, bazen de bir ağacın yaprağında, bir kuşun kanadında yada merhum aşık Veysel gibi görmeden görürüz, görmeden severiz. Karayı, akı bilmeden âşık oluruz, sevdalanırız kara toprağa.

Empati oluyormuş gibi olmak, yapıyormuş gibi yapmak değildir. Dostların hali HEMHAL olmak ağlayanla ağlayabilmek, gülenle gülebilmektir. Dost dediğimiz zaman ne anlıyoruz birisiyle veya birileriyle kaliteli zaman geçirmek mi, dara düştüğümüzde yanımızda olan mı, iyi günümüzde yanımızda olan mı vesaire bunları çoğaltabiliriz. Ya da kendimizi hiç hesaba çektik mi ben dostlarıma ne kadar sadık mı, Dostluğuna her zaman ihtiyaç duyduğumuz peygamberimiz efendimiz kıyamet günü ümmetim (dostlarım) girmeyince cennete girmem sözü bize neyi hatırlatıyor sadece güzel söz deyip geçiyor muyuz yoksa benimde dostlarım için iyi bir şeyler yapmam lazım diyebiliyor muyuz?
Her şeyi yargılamayı çok iyi biliyoruz da acaba kendimizi yargılayabiliyor muyuz? Galiba esas mesele burada... Şöyle bir beynimizi yoklayalım en son ne zaman bir dostumuzu sadece dostumuz olduğu için aradık, hiçbir menfaat beklemeden ne zaman birisine bir iyilik yaptık,
Kaç tane kaldı senin gibi bir bilebilsem
Dostluğuna dostça karşılık verebilsem
Her ne kadar şikâyetçi olsak da hakiki manada dostlar var. Yeter ki bu dostluğu sürdürebilme iradesine sahip olalım. Kolaycılığa kaçıyoruz, vefayı hep dostlarımızdan bekliyoruz. Hep bir bahaneler buluyoruz kendimizi haklı çıkarmak için. Elimizi taşın altına koymuyoruz gibi geliyor. Zaman diyoruz, şartlar diyoruz vesaire oysa dostlarımıza zaman ayırabilmeliyiz aslında kendimize zaman ayırmış olacağız. Dostumuzun bize ne kadar ihtiyacı varsa bizimde dostumuza ihtiyacımız var.
Güzel dostlarla güzel zamanlarda buluşabilmek umuduyla…
Hoşça kalın dostlarım.

 


Bu yazı 2471 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir


SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim