Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Süreyya Septel
GAYRİMENKUL DEĞERLEME MESLEĞİ VE DEĞERLEME YÖNTEMLERİ
07.02.2020

 

 

Gayrimenkul alırken akla ilk gelen soruları herkes bilir. Nedir bu sorular konumu, çevresi, okula, parka ,vs.. bunlar perdenin görünen yüzü. Bunun dışında bilinmesi gereken pek çok parametre bulunmakta. Konut alımı yatırım olarak mı, ihtiyaç olarak mı alınıyor bunun iyi karar verilmesi gerekmektedir. Her alınan konutun yatım olarak görülmesi en büyük yanılgı, çünkü yatırım alarak alınan her konut beklenildiği gibi getiri elde edemiyor. Yaptığım on yıl önceki değerleme raporlarına baktığımda ve bu gün ile kıyaslama yaptığımda, reel olarak çok zarar edende var, kar edende var. Alınmasına karar verilen konutun gelecekte ne kadar karlı olacağını kesin olarak bilemeyiz fakat bu kestirmemiz çok zor değil. Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı, bir gayrimenkulün o günkü piyasa koşullarında değerini hesaplayan bir meslektir.

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı mesleği pek bilinmiyor, halk arasında banka eksperi olarak biliniyor. Banka eksperliği denilmesindeki durum aslında bankaların kredi karşılığı ipotek aldığı konutun veya başka bir gayrimenkulün değeri ve hukuksal durumu için bize başvurmasından kaynaklanmaktadır.

Gayrimenkul değerleme uzmanı emlakçılık ile de karıştırılıyor. Gayrimenkul değerleme uzmanlarının emlakçılık yapması yasaklanmıştır. Taşınmazın değeri ne kadar değişirse değişin aynı ücreti alır.

Gayrimenkul değerleme uzmanı bir nevi borç verenin, borcuna karşılık nasıl bir teminat aldığını belgelemektedir.

 Banka aracılığı ile sahada çalışırken gözetilen durum aslında bankanın riski gözetilmektedir. Alınan konutun gerçekten uygun değer düzeyde makul mantıklı olmadığı durumlar olduğunda, muteber bir yatırım olmamış diyemiyoruz.

Konut alımı konusunda o kadar çok parametre vaki, her konut için farklılıklar göstermektedir. Baştan sorulması gereken sorulardan bazıları, imar planı durumu, ruhsat tarihi, iskân tarihi, net ve brüt alanlar, zemin etüdü, sayamadığım birçok sorular dizisi.

Gayrimenkul sektörünün ticari boyutunda eksik düzenlemelerin olması, sektörde faaliyet gösteren kişilerin müspet davranışları dışında menfi davrananlarında olması durumu karmaşık hale getiriyor. Konut satışına aracılık hizmetlerine yönelik katı düzenlemeler yapılmalıdır.

 En son karşılaştığım bir hadiseyi anlatayım. Dubleks mesken vasfında gitmiş olduğum konutta, dubleksin normal katı 25 m2,üst katına çıktığımda çatı katının yaklaşık 100 m2 olduğunu, ayrıca 30 m2 açık terası olduğunu gördüm. Dada sonrasında tapu müdürlüğünde kat irtifakı projesini incelmediğimde, normal katının 25 m2,çatı katının 7 m2 olduğunu tespit ettim. Burada ilginç olan durum mevcut durumun ayrı bir mimari proje çizilerek yasalmış gibi konut alıcısına sunulması idi. Ortada iki tane proje var, doğrusu tapu müdürlüğüne, kaçak olanın ise doğru gibi satın alana sunulması.

Bakınız vatandaşımız çok paralar verip bir ev almaktalar, evet aklı salim olarak bir bilene sormakta, danışmakta, temkinli olmaktadır. Kredim çıktı benim tamam demesinler, kaç kişi bankadan Gayrimenkul Değerleme Raporu’nu okudu ve yorumladı ev alırken.? Gayrimenkul Değerleme Raporu banka tarafından talep edilmekte ve kendi şartnamelerime göre yaptırmaktadır. Vatandaşımızın mutlaka gayrimenkul edinirken bir Gayrimenkul Değerleme Uzmanına başvurması kişinin menfaatine olacaktır.

 

 

 

 


Bu yazı 3444 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim