Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
BALIKESİR PULLUSU COĞRAFİ İŞARET YOLUNDA
Gündem
2021-04-27 23:52

BALIKESİR PULLUSU COĞRAFİ İŞARET YOLUNDA

 

 

 

AK Parti Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir, “Gelenekten Geleceğe kültürel mirasımız olan insanımızın ince sanat zevkini, estetiğini, duygusallığını, hoşgörüsünü ve pratikliğini yansıtan, “Balıkesir Pullu” muza sahip çıkıyoruz” dedi.

 

Balıkesir’in değerlerine sahip çıktığını ifade eden Milletvekili Aydemir şunları kaydetti: “Gelenekten Geleceğe kültürel mirasımız olan insanımızın ince sanat zevkini, estetiğini, duygusallığını, hoşgörüsünü ve pratikliğini yansıtan, “Balıkesir Pullu “muza, bir değerimize daha sahip çıkıyoruz. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz İle yöresel elbisemizin motiflerini, işleme tekniklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için, Balmek kurslarımızda maharetli ellerde hayat bulan “Balıkesir Pullu “suna Coğrafi İşaret (Mahreç) başvurusunu gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Şehrimize, hemşerilerimize hayırlı olsun.”

 

Gelenekten Geleceğe Kültürel Miras olarak değerlendirilen “Balıkesir Pullusu” yöresel elbisesinin motiflerini, işleme tekniklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için Milletvekili Aydemir öncülüğünde Balıkesir Belediyesi tarafından Coğrafi İşaret (Mahreç) başvurusu yapıldı. Daha önce de Balıkesir’in yöresel lezzetlerinden olan Manyas Kelle Peyniri için Türk Patent Enstitüsü’nden coğrafi tescil işareti alınmıştı.

 

 Balıkesir Pullusu Yöre Halkının İnce Sanat Zevkini Yansıtıyor

 

Milletvekili Aydemir, coğrafi işaret alma potansiyeli olan ürünlerin, Balıkesir’e hem kültürel hem de ticari anlamda katkı sağlayacağına vurgu yaparak, Balıkesir Pullusu’ nun yöre halkının ince sanat zevkini, estetiğini, duygusallığını ve pratikliğini yansıttığını ifade etti.

Coğrafi işaretli ürünlerin ekonomiye de katkısının olacağını belirten Aydemir, kültürel katma değer ve istihdam oluşturma noktasında da bölge insanına çeşitli imkanlar sunacağını söyledi. 

Balıkesir Pullusu, genellikle dönemin kumaşları olan atlas, pamuk, saten, ipekli şantuk gibi kumaşların üzerine kendine özgü pembe renginin yanında turkuaz, koyu zeytin yeşili, krem gibi farklı renklerde kumaşların üzerine, pamuk ipliği, kılaptan, pul ve tırtıl gibi malzemelerle yapılan, bir işleme türü.

Geçmişte çoğunlukla kadın zanaatkarlar tarafından yapılan Balıkesir Pullusu, özellikle düğün, kına gecesi ve özel günler için kullanılmıştı. Günümüzde giyim eşyası ve aksesuarı başta olmak üzere ev dekorasyonu, çeyizlik ve turistik eşyalar için de bu işleme türü uygulanıyor.


Bu haber 77 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir

SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim