Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
TÜRK OCAKLARI 108 YAŞINDA
Gündem
2020-03-27 00:21

TÜRK OCAKLARI 108 YAŞINDA


 

Balıkesir Türk Ocakları Başkanı Tahir Korucuoğulları, Geçtiğimiz günlerde Türk Ocaklarının kuruluş Yıl dönümü nedeni ile açıklamada bulundu.

 

Korucuoğlları şunları kaydetti; “Türk Ocakları, Türk Milli Varlığının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı bir dönemde, bu acıyı yüreklerinde duyan dönemin milli şuur sahibi gençleri ve aydınlarının milliyetçilik zemininde teşkilatlanarak; milli kültür ve ahlakın geliştirilmesi, milli birlik ve toplum yapısının sağlamlaştırılması amacıyla 25 Mart 1912’de kurulmuş, kamu yararına çalışan en eski sivil toplum kuruluşudur.

 

Müdafaa-i Hukuk hareketinin kurulması, Kuva-yı Milliye girişimleri, Milli Mücadele’nin başlaması ve en nihayet TBMM’nin kuruluşu Türk Ocaklıların eseridir.

 

Türk Milliyetçiliği fikrinin yakın tarihteki en büyük başarısı Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşudur. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK yeni Türk devletinin kuruluşunda en çok Türk Ocaklılara güvendiğini sık sık ifade etmiştir.

 

Türk Ocaklarının kuruluşundan bugüne kadar hiç değişmeyen gayesi; Türk Milletinin varlığı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin milli ve üniter yapısını sonsuza kadar devam ettirmektir. Temel Misyonu; milli kültürümüzü, milli kimliğimizi, milli tarihimizi, milletimize ait bütün değerlerimizi ve kutsallarımızı savunmak olan Türk ocaklarına bugün dünden daha çok ihtiyaç vardır.

 

Türk Ocaklarının 108. Kuruluş Yıldönümü Kutlu Olsun.

 

 Tahir KORUCUOĞULLARI Türk Ocakları Derneği Balıkesir Şube Başkanı


Bu haber 125 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir


SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim