Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
MİLLETVEKİLİ AYDEMİR PAZARKULE SINIR KAPISINA GİTTİ
Gündem
2020-03-05 21:19

MİLLETVEKİLİ AYDEMİR PAZARKULE SINIR KAPISINA GİTTİ

 

 

AK Parti Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir ve TBMM insan Hakları, Göç ve Uyum Alt Komisyonu Edirne Pazarkule sınır kapısına gitti. 

 

TBMM insan Hakları, Göç ve Uyum Alt Komisyonu ile birlikte yıllardır Türkiye’ye sığınan ve Avrupa’ya gitmek isteyen Suriye mültecilerin durumları hakkında incelemelerde bulunan milletvekili Aydemir, “Avrupa Birliği mültecilerin sorunlarına çözüm bulmak yerine daha çok Avrupa dışında tutmak gibi insan haklarına uygun olmayan bir yol izliyor.” dedi.

Suriyeli mültecilerin zor şartlar altında Avrupa’ya geçmeyi beklediğini belirten milletvekili Aydemir, Avrupa Birliği’ni eleştirerek şunları söyledi: “Bugün Avrupa Birliği izlediği politikalarla sığınma hakkını insanlardan esirgemekte, geri göndermeme kuralını ihlal etmekte ve en önemlisi de ülkemizin yükü paylaşmamaktadır. Avrupa Birliği’nin sergilediği bu tutum hiçbir şekilde insan haklarıyla uyuşmamaktadır. En kısa zamanda Avrupalı ülkeler ve Avrupa Birliği bu soruna çözüm bulmalı ve üstüne düşeni yapmalıdır.”

 

MİLLETVEKİLİ AYDEMİR AVRUPA BİRLİĞİ’Nİ SERT BİR DİLLE ELEŞTİRDİ

TBMM insan Hakları, Göç ve Uyum Alt Komisyonu olarak sınırda incelemeler yaparken, Yunanlıların Sığınmacılara gerçek mermilerle ve biber gazı ile saldırı yaptığına bir mültecinin ölümüne 5 mültecinin yaralandığına yaşayarak şahit olduklarını dile getiren milletvekili Aydemir Avrupa Birliği’ne şunları sordu: 

“Avrupa Birliği, sınırlarına ulaşan göçmenlere uluslararası koruma sağlamalıdır. Türkiye’nin yıllarca koruduğu, yurt olduğu, Ensar olduğu ve olmaya devam edeceği bu insanlara yapılan sistematik işkence ve insan haklarına aykırı tutuma Avrupa Birliği, insan haklarının sözde savunucuları nasıl göz yumabiliyor?”

“Biz Türkiye olarak Ensar olduğumuz hiçbir mülteciyi teşvik etmiyoruz. Biz mültecilere kalanlar kalabilir, gidenler gidebilir, geri dönmek isteyenler dönsün noktasındayız” diyen milletvekili Aydemir, sert bir dille Avrupa birliği ve Avrupa için şunları kaydetti:

“Sığınma ve iltica hakkı tüm uluslararası sözleşmelerde bir insan hakkı olarak belirlenmiştir. Geri gönderme ilkesine rağmen Yunanlıların bu şekilde ihlallerde bulunması bir askerlik suçudur. Buradan Avrupa Birliği’ne sesleniyorum. Nerede sığınma hakkı? Nerede Birleşmiş Milletler? Nerede Avrupa? Nerede arkasına sığındığını sözleşmeler? Avrupa Birliği ve Yunanistan burada insanlığı öldürüyor. Yazıklar olsun sahte insan hakları savunuculuğunuz.”

 


Bu haber 245 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir


SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim