Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
VEKİL UYGUR'DAN “BÜTÇE” KONUŞMASI
Siyaset
2019-12-24 18:03

VEKİL UYGUR'DAN “BÜTÇE” KONUŞMASI


 

AK Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, 2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nin 12. Maddesi üzerinde TBMM Genel Kurul’unda konuştu.

 

2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nin 12. Maddesi üzerinde şahsım adına TBMM Genel Kurul’unda söz alarak, konuşmamı gerçekleştirdi

 

Milletvekili Uygur konuşmasında şunları kaydetti:

“2020 yılı bütçesi, her alanda yerliliği ve milliliği ön planda tutan; Enerji, Savunma Sanayi, Tarım, Ulaştırma ve Teknoloji başta olmak üzere yerli ve milli kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmaya yönelik bir bütçedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu ve öncülüğünde tüm Bakanlıklarımızın yerli ve milli anlayışla geliştirdiği, toplumumuzun tüm kesimini kucaklayan, ekonomik kalkınma ve refah artışına odaklanan bir bütçedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafya çatışmaların en yoğun olduğu bölgelerden birisidir. Bu da her an teyakkuz halinde olmamızı, gücümüzü artıracak çalışmalarda yeni yöntemler geliştirmemizi gerektirmektedir. Bu açıdan yerli kaynaklarımızı kullanarak, savunma sanayinde dışa bağımlılığımızı tamamiyle ortadan kaldırmayı hedeflemekteyiz. Son yıllarda batılı ülkeler, savunma alanında Türkiye’ye ambargo uygulamaktadır. Özellikle Suriye'deki Barış Pınarı Harekâtı ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin ardından bu uygulamaların daha da sertleştiğini gördük. Biz de silahlı ve silahsız insansız hava araçlarımızı ve helikopterimizi kendimiz ürettik. Görüldüğü üzere önümüze çıkarılan engeller bizi durdurmamakta, tam tersine azmimizi artırmaktadır. Yerli ve milli kaynaklarımızla 2023-2053-2071 hedeflerimize ulaşmak için tüm gayretimizle çalışmaktayız.

2002 yılında yüzde 80 oranında olan savunma sanayindeki dışa bağımlılık oranı, bugün yüzde 30’a inmiştir. 2002 yılında sadece 62 savunma projesi yürütülürken, bugün bu sayı 700’e yaklaşmıştır. 2002 yılında yaklaşık 5,5 Milyar Dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken, bugün yaklaşık 11 katlık bir artış ile 60 Milyar Dolarlık proje hacmine ulaşılmıştır. 2002 yılında yalnızca 248 Milyon Dolar olan savunma ve havacılık ihracatı, bu yılın ilk 11 ayında 2,5 milyar dolar olmuştur. Bugün dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasında 5 firmamız bulunmaktadır.

Hükümetlerimiz döneminde yerli üretime verilen önem ve desteğin sonuçlarını Bor sektöründe de görmekteyiz. Dünya rezervinin %73’üne sahip olduğumuz Bor’un üretilmesi, işletilmesi ve ihraç edilmesi hususundaki çalışma ve yatırımlarda yerli kaynaklarımızın kullanımını hızlandırdık. 2018 yılında bor satışları %11 artmış, Dünya bor sektöründeki liderliğimiz 2018 yılında %59 Pazar payı ile daha da güçlenmiştir.

Kendi seçim bölgem olan Balıkesir’de kurulu iki Bor tesisinden biri olan ve aynı zamanda Türkiye rezervinde önemli bir yere sahip olan Bigadiç Bor Fabrikasında; 2018 yılı itibariyle karımızın satışlara oranı % 70’e yükseltilmiş, dönem karımız 830 Milyon Lira olmuştur.

Bandırma Bor Fabrikamızda ise; 455 bin ton olan üretimin neredeyse tamamına yakını ihraç edilmiştir. 2018 yılı için 164 Milyon Lira dönem karı programlanmışken 596 Milyon Lira ile programın % 264 üstünde kar elde edilmiştir.

Yine Savunma, Nükleer, Metalurji ve Makina Sanayinde ve pek çok alanda kullanmak üzere Bor karbür elde etmek amacıyla Türkiye’nin ilk Bor Karbür Tesisinin temelini 25 Ekim 2019 tarihinde Bandırma’da attık. Böylelikle doğal kaynaklarımızı yalnızca ham madde olarak değil uç ürün ve ileri teknoloji ürünleri olarak ihraç edeceğiz.

Bor Madeni kuruluşumuz Eti Maden’de de yerlileştirme politikasıyla, tesislerin ana ekipmanların tamamına yakını ülkemizde tasarlanmış ve üretilmiş, bu dönemde yaklaşık 50 Milyon Lira tasarruf sağlanmıştır.

Ülkemiz son 17 yılda yalnızca ekonomik değil, siyasi anlamda da söz sahibi olmuş ve dünyanın bölgesel güç merkezlerinden birisi olmuştur. Uluslararası alanda Türkiye’nin bölgesinde yükselen bir ekonomik ve siyasi güç olmasına liderlik eden Sayın Cumhurbaşkanımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle 2020 Yılı bütçemizin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.” Dedi.

 


Bu haber 206 kez okundu.
sanalbasin.com üyesidir


SON YORUMLAR

Bengises Gazetesi@ | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim